تکنولوژی و تبلت

از چرخه تکنولوژی چه می‌دانید؟

آموزش / محتوای دیجیتال / سواد رسانه‌ای

امروزه تکنولوژی جزو جدا نشدنی زندگی بشر است.

تکنولوژی یا فناوری، به دانش و یا مهارت لازم برای تولید کالا و خدمات که حاصل قدرت فکری و شناخت انسان و ترکیب قوانین موجود در طبیعت می‌باشد، گفته می‌شود. به بیان ساده‌تر، تکنولوژی تبدیل علم به عمل است. استفاده‌ از تکنولوژی، ساخت و کاربرد ابزار، دستگاه‌ها، ماده‌ها و فرآیندهایی است که هر یک به نوعی به تسهیل کردن زندگی بشر کمک کرده‌اند. فناوری، یک فعالیت انسانی است و از همین رو، هم از دانش و هم از مهندسی، دیرینه‌تر است.

تکنولوژی به طور کلی خدمت بسیار بزرگی در زمینه‌های مختلف به بشر کرده است.

پس از لپ تاپ‌ها، سازندگان بر آن شدند تا محصولی مشابه به لپ تاپ و گوشی تلفن همراه به نام تبلت ارائه دهند. تبلت طرفداران زیادی را به خود جذب کرد و به زودی بازار تکنولوژی را اشغال نمود. کاربرد تبلت باعث شد تا این محصول را با قابلیت‌های ویژه در دسترس کودکان و نوجوانان نیز قرار دهند.

همیشه تغییرات و تکامل نشانه پیشرفت است.

تکنولوژی و فناوری نیز از این موضوع مستثنا نیستند. در جریان تکامل، نقاط ضعف پیشین جبران می‌شود و متناسب با نیاز روز، امکانات جدیدی فراهم می‌شود. ممکن است کودکان نسل جدید با تکنولوژی قدیم آشنایی چندانی نداشته باشند ولی والدین تا حدودی با تغییرات تکنولوژی در طول زمان، آشنایی دارند. اینکه تکنولوژی از کجا و چه زمانی شروع شد، سوال بسیار جالبی است که به اندازه چند کتاب باید در مورد آن توضیح داد. پشت اینکه هر وسیله در پاسخ به کدام نیاز و به چه صورت ساخته شده، داستان‌های جالبی وجود دارد.

در خصوص وسایل الکترونیکی مانند تلویزیون که در زندگی روزمره‌ی انسان استفاده می‌شوند، شاید تعداد افراد بسیار کمی اولین تلویزیونی که اختراع شد را به خاطر بیاورند. هیچکس فکر نمی‌کرد اختراعی که در ابتدا جدی گرفته نمی‌شد، روزی به وسیله‌ای تبدیل شود که در زندگی روزمره نقش بسیار پررنگی برای بشریت ایفا کند.

تلویزیون‌های بزرگ و پهن دیروزی تبدیل به یک صفحه‌ی بسیار نازک پنج سانتیمتری امروزی شده‌اند.

ضبط صوت‌های قدیمی وجود داشته‌اند که قابلیت آن‌ها پخش کردن صدا از طریق نوار کاست‌هایی بود که دیگر در بازار وجود ندارند. کودکان امروز، هیچ آشنایی با نوار کاست ندارند. پس از آن، ضبط صوت‌هایی اختراع شد که قادر به پخش محتوایی بودند که بر روی یک CD یا DVD ذخیره شده بودند. کم کمCD و DVD نیز کنار گذاشته شد و از طریق USB PORT از دستگاه‌های flash memory استفاده شد. در مورد کامپیوترها نیز به همین صورت بود. کامپیوترها به مرور حجمشان کوچکتر و سیستم عامل آن‌ها تغییر کرد. کامپیوترهای رومیزی به مرور عوض شدند و به لپ تاپ‌ تغییر شکل دادند. انواع و اقسام لپ تاپ‌ها با مدل‌ها و برندهای مختلف وارد عرصه‌ بازار شد و کاربران زیادی را به خود جذب کردند. چرا که حمل آسان، سبک وزن بودن، قابلیت اتصال به اینترنت و بسیاری ویژگی‌های دیگر از جمله امکانات این تکنولوژی بود.

در زمینه‌ی بازی‌های الکترونیکی نیز به همین صورت بوده است. کامپیوترهای رومیزی، آتاری، سگا، ، playstation،  xbox و غیره، همگی پیشرفت‌هایی بودند که در صنعت بازی‌های رایانه‌ی و بازی‌های آنلاین رخ دادند.

نارتب

نارتب نیز با در نظر گرفتن نیاز کودکان و نوجوانان به تکنولوژی روز، تبلت‌هایی ارائه داده است که علاوه بر کیفیت بالا و نرم‌افزارهای کاربردی، قابلیت “مدیریت تبلت” را نیز دارد. در این برنامه والدین قادر هستند با تنظیمات ویژه به فرزندان خود دسترسی‌های محدودی از تبلت را بدهند. نرم‌افزارهای خوب نارتب انحصاری بوده و کاملا مناسب برای کودکان و نوجوانان هستند. با چنین تبلتی والدین با خیال راحت می‌توانند مطمئن باشند که فرزندشان به محتوای مناسبی در بستر اینترنت دسترسی خواهد داشت.

محتوای مناسب نه تنها به پیشرفت فرزند شما کمک می‌کند، بلکه باعث افزایش خلاقیت، تفکر انتقادی، ارتباطات اجتماعی، استقلال و افزایش ویژگی‌های دیگری در او می‌شود. فقط کافیست نحوه‌ی استفاده‌ی صحیح از تکنولوژی را یاد بگیرد. در درجه‌ی اول، کودکان آموزش را در بستر خانواده یاد می‌گیرند. بنابراین لازم است تا والدین نیز بر استفاده‌ی صحیح از تکنولوژی تسلط کافی داشته باشند. در درجه‌ی دوم یادگیری در مدرسه و از طریق معلمان و همکلاسی‌ها صورت می‌گیرد. بنابراین بهتر است کودکان و نوجوانان تا زمانی که لازم است، به هنگام استفاده از تکنولوژی، تحت نظارت و کنترل والدین یا معلمین قرار بگیرند.