اقدامات لازم پس از خرید تبلت برای کودک

آموزش / سواد رسانه‌ای / خانواده دیجیتال

تصمیم خود را گرفته‌اید؟ تبلت مورد نیاز کودک خود را انتخاب کرده‌اید؟ پس هرچه زودتر اقدام کنید و تبلت مورد نظر را بر اساس اهدافی که مشخص کرده‌اید، خریداری کنید. مسئله با خرید تبلت تمام نمی‌شود. حال زمان آن است که به اقدامات پس از خرید تبلت برای کودک برسیم. اقداماتی لازم است تا پس از روشن کردن تبلت انجام دهیم. با این اقدامات هم سیستم آن را راه اندازی می‌کنیم و هم اینکه از سالم بودن تبلت اطمینان حاصل می‌کنیم.

اقداماتی پس از خرید تبلت و آوردن آن به خانه باید انجام داد. انجام این کارها ممکن است زمان زیادی از شما بگیرد و برخی افراد ترجیح می‌دهند که از دکمه‌ “skip” برای به تعویق انداختن این فرآیند استفاده کنند. ولی اگر این اقدامات انجام نشود، دائما دستگاه به شما پیام می‌دهد و این به مراتب آزاردهنده‌تر از این است که در همان ابتدا چند ساعتی برای بروزرسانی، دانلود و دیگر اقدامات اولیه وقت صرف کنید. از مهمترین این اقدامات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- جعبه‌ تبلت را بررسی کنید

درست است که به هنگام خرید تبلت برای کودک ، فروشنده همه چیز را چک می‌کند. ولی گاهی ممکن است مدل‌های مختلف را در فروشگاه بررسی کنید و چند تبلت و لوازم جانبی روی میز فروشنده باشد که به هنگام قرار دادن آن‌ها در جعبه اشتباه شود و چیزی در فروشگاه جا بماند. بنابراین پس از رسیدن به منزل، جعبه‌ی تبلت را حتما بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که همه‌ی لوازم جانبی نظیر شارژر، سیم رابط، هدفون، قاب و هرآنچه که برای آن تبلت در نظر گرفته شده، در جعبه باشد. اگر چیزی از لوازم جانبی در جعبه نباشد، باید فورا به فروشگاه مراجعه و آن مورد را از فروشنده مطالبه کنید.

در این مرحله حتی برگه‌ گارانتی را نیز باید بررسی کنید و در نگهداری آن نهایت دقت را به کار برید تا هر زمانی که به مشکلی برخوردید که نیاز به تعویض و یا تعمیر تبلت بود، با توجه به شرایط درج شده در برگه‌ ضمانت، بتوانید مشکل را برطرف کنید.

۲- یک محافظ صفحه نمایش تبلت و کیف محافظ تهیه کنید.

قبل از خروج از فروشگاه، یک کیف محافظ تبلت و یک محافظ صفحه نمایش تبلت تهیه کنید. محافظ‌ صفحه می‌تواند از تبلت در برابر گرد و خاک یا قطرات آب محافظت کرده و دوام تبلت را تا حدودی نسبت به عوامل خارجی و ضربه، افزایش دهد. محافظ صفحه باعث جلوگیری از خش دار شدن صفحه‌ تبلت در برابر اجسام تیز و زبر می‌شود. پس در هنگام خرید تبلت برای کودک خود، محافظ صفحه نمایش و محافظ تبلت که جهت محافظت در برابر ضربه است، فراموش نشود.

صفحه نمایش تبلت شما مهمترین قسمت آن است. فرزند خود را از اهمیت آن آگاه ساخته و نحوه‌ صحیح مراقبت از تبلت و صفحه نمایش را به او بیاموزید.

۳- خرید لوازم جانبی

اگر به خوبی می‌دانید که هدفتان از خرید تبلت برای کودک و نوجوانتان چیست، پس قطعا به این هم فکر کرده‌اید که تبلتتان به چه چیزهای دیگری نیاز دارد! یک حافظه‌ جانبی بر اساس ظرفیت تبلت، سیم رابط OTG، یک صفحه کلید برای انجام کارهای تایپی، یک شارژر فندکی برای استفاده در خودرو، یا یک شارژر اضافه برای محیط کارتان و خیلی چیزهای دیگر بسته به نیازتان در هنگام خرید تبلت تهیه کنید. به هنگام مسافرت، زمانی که شارژ تبلت فرزند شما تمام می‌شود، یک شارژر فندکی خودرو بهترین راه حل است. اگر فرزند شما دانش آموز است و دائما با کارهای تایپی سر و کار دارد، خرید یک صفحه کلید جانبی می‌تواند برای او مفید باشد.

۴- ایجاد یک یا چند حساب کاربری

پس از خرید تبلت برای کودک و نوجوان خود، برای استفاده و راه‌اندازی اولیه، دستگاه از شما می‌خواهد که یک حساب کاربری ایجاد کنید. حساب کاربری خود را ثبت کرده و گام‌های بعدی را انجام دهید. بهتر است برای استفاده از دستگاه، یک حساب کاربری داشته باشید تا بتوانید برنامه دانلود کرده و دستگاه و برنامه‌ها را بروزرسانی کنید. لذا این فرآیند را “skip” نکنید و به درستی آن را انجام دهید. حساب کاربری خود را نیز به همراه رمز عبور آن به خاطر بسپارید و یا در جایی یادداشت کنید. زیرا که با حساب کاربری سر و کار زیادی خواهید داشت.

زمان کافی صرف کنید و حساب‌های کاربری لازم را بر روی تبلت نصب کنید تا به مشکلی در این زمینه بر نخورید. در نارتب نیز شما می‌توانید با ایجاد حساب‌های کاربری متعدد برای فرزندان خود، با استفاده از برنامه‌ “مدیریت تبلت” چند پروفایل یا حساب کاربری مختلف برای هر کدام از اعضای خانواده ایجاد کنید.

۵- بروزرسانی‌ها را انجام دهید

پس از ایجاد حساب کاربری، حال، نوبتِ بروزرسانی دستگاه است. این مرحله ممکن است زمان زیادی از شما بگیرد ولی انجام دادن آن ضروری است. هر برنامه‌ای که نیاز دارد بروزرسانی شود، با مراجعه به فروشگاه اینترنتی مربوط به دستگاه، آن‌ را بروزرسانی کنید. سازندگان تبلت ها دائما نسخه‌های جدیدی برای محصولات خود ارائه می‌دهند تا عمر باتری، عملکرد، امنیت و دیگر ویژگی‌های دستگاه را افزایش دهند؛ برنامه‌ها را در مقابل “bug” و ویروس‌های اینترنتی مقاوم سازند و باعث بهبود عملکرد دستگاه شوند. خواسته‌ شما نیز همین است که تبلتی که برای فرزند خود خریداری کرده‌اید به بهترین شکل ممکن کار کند. بنابراین قبل از انجام هر کار دیگری، باید مقداری زمان صرف کنید و هر برنامه‌ای که نیاز به بروزرسانی دارد را با اتصال به اینترنت، بروز‌‌رسانی کنید.

خرید تبلت برای کودکان - بروزرسانی تبلت

۶- آزمایش سخت افزاری دستگاه و لوازم جانبی

پس از ایجاد حساب‌های کاربری و بروزرسانی سیستم و برنامه‌ها، نوبت آزمایش سخت افزاری دستگاه و لوازم جانبی‌ آن است. اگرچه به صورت پیش فرض تمام محصولات بدون اشکال وارد بازار می‌شوند، ولی با این حال، دوربین، حافظه‌ جانبی، شارژر، کابل‌ها ، هدفون و وسایل دیگر را آزمایش و اطمینان حاصل کنید که همگی به خوبی کار می‌کنند. بلوتوث، وایرلس، پلیر، رادیو و پیکسل‌های صفحه نمایش را بررسی کنید و از کارکرد صحیح آن‌ها مطمئن شوید. اگر در جایی به مشکلی برخوردید، قبل از اینکه به فروشگاه مراجعه کنید، بررسی را دوباره انجام دهید. اگر مشکل به قوت خود باقی بود، باید به فروشگاه مراجعه کنید تا مشکل را برطرف کند.

احتمالا فرزند شما چگونگی راه اندازی سیستم یک تبلت را نمی‌داند. شما به عنوان والدین باید پس از خرید تبلت برای کودک خود، تمام تنظیمات را انجام داده و سیستم را برای فرزند خود آماده به کار کنید. سپس نحوه‌ی عملکرد هر برنامه و به طور کلی، تبلت را به او بیاموزید.

۷- امتحان کردن دوربین

هرچند در قسمت سخت افزاری ممکن است این قسمت آزمایش شده باشد ولی بسیار مهم است که به طور جداگانه و با دقت بیشتری به جزئیات دوربین یک تبلت دقت کرد. کیفیت دوربین، زوم کردن آن، تمیز بودن لنز، وضوح عکس، کار کردن فلش و غیره، همگی را آزمایش کنید تا از سالم بودن دوربین مطمئن شوید. شما که نمی‌خواهید عکس‌های بد و بی‌کیفیت بگیرید؟ اگر عکس‌هایی که می‌گیرید کمی تار هستند، وضوح تصویر از کیفیت پایینی برخوردار است، عکس با فیلتر رنگی خاصی گرفته می‌شود و این دست مشکل‌ها، حتما به فروشنده مراجعه کنید. همیشه این را هم به خاطر داشته باشید که عملکرد همه‌ دوربین‌ها مثل هم نیست.

۸- کنترل کردن باتری

این یک مورد چیزی نیست که شما بلافاصله پس از خرید تبلت برای کودک خود، انجام داده و نتیجه بگیرید. باید چند روز با تبلت خود کار کنید تا ببینید که باتری دستگاه چند ساعت شارژ نگه می‌دارد. بدون استفاده از اینترنت تا چه مدت دستگاه شارژ نگه می‌دارد. هنگام استفاده از اینترنت چند ساعت شارژ نگه می‌دارد؟ منظور استفاده‌ نرمال از دستگاه است. زیرا که بدیهی است زمانی که “”Wifi یک دستگاه روشن، پلیر در حال پخش موسیقی و  GPSفعال باشد، باتری آن به سرعت خالی می‌شود. اگر این‌ها فعال نبود و حس کردید آنطور که باید باتری شارژ را در خود نگه نمی‌دارد، آن را برای تعویض به فروشگاه ببرید. یک تبلت کودک ، به یک باتری قوی و بادوام نیاز دارد.

۹- دانلود کردن برنامه و اپلیکیشن

و حال به جالب‌ترین بخش خرید تبلت برای کودک می‌رسیم. به این فکر کنید که کودک شما به چه برنامه‌هایی احتیاج دارد و یا اینکه اصلا برای چه هدفی تبلت کودک خریداری کرده‌اید؟ به فروشگاه اینترنتی نارکِت سری بزنید و هرآنچه نیاز کودک شماست، دانلود و نصب کنید. تا جایی که می‌توانید فقط برنامه‌های مورد نیاز را دانلود و نصب کنید تا حافظه‌ی تبلت خود را با برنامه‌های بی استفاده پر نکنید. برنامه‌های بیشتر مساوی با عملکرد کندتر دستگاه است.

خرید تبلت برای کودک - دانلود برنامه تبلت

تبلت ها هم مانند دیگر وسایل، نیاز به مراقبت دارند. پس از خرید تبلت برای کودک خود، باید زمانی را صرف انجام مراحل بالا کنید تا مطمئن شوید که همه چیز به درستی کار می‌کند و انتخاب شما درست بوده است. خرید یک تبلت آنقدر جذاب است که ممکن است شما را وسوسه کند تا قبل از انجام مراحل آزمایش و بررسی سخت‌افزاری، بخواهید برای مثال بازی نصب کنید یا موسیقی گوش دهید. ولی پیشنهاد می کنیم مراحل بالا را انجام دهید تا از سالم بودن تبلت خود اطمینان حاصل کنید. به کودک خود نیز بیاموزید که تبلت یک اسباب بازی نیست و آداب نگهداری خاص خود را دارد. به این ترتیب بهترین استفاده از تبلت را خواهید داشت.