افزایش انگیزه‌ تحصیل با خرید تبلت برای کودکان

آموزش / فرزندپروری / خانواده خوب دیجیتالی

استفاده از تبلت

امروزه با پیشرفت تکنولوژی شاهد آن هستیم که بیشتر کودکان نیز از تبلت استفاده می‌کنند. به طوریکه می‌توان گفت، نزدیک به نیمی از کودکان تبلت شخصی دارند. بی‌شک تبلت به یادگیری کمک می‌کند. حال باید دید که آیا خرید تبلت برای کودکان در افزایش انگیزه‌ آنان برای یادگیری، تاثیری دارد؟! همه می‌دانند که نحوه‌ یادگیری کودکان متفاوت است. آن‌ها هر چیزی را به روش خودشان، با دنبال کردن علایقشان و چیزهایی که برایشان معنا داشته باشد، یاد می‌گیرند. به این ترتیب برای یادگیری خودشان انگیزه خواهند داشت. به عنوان والد یا مربی، باید راه‌هایی را پیدا کرد که انگیزه‌ کودک برای یادگیری را افزایش دهند. همچنین باید فرصت‌هایی ایجاد کرد که برای کودک جذاب باشند تا بتوان او را به خواست خودش با آن موقعیت درگیر کرد.

یادگیری از طریق بازی

بچه‌ها از طریق بازی کردن یاد می‌گیرند ولی علایق خاص خودشان را دارند. برای مثال، خانه سازی را اکثر بچه‌ها دوست دارند و می‌توانند از این طریق سرعت عمل خود را بالا ببرند، ولی بازی شطرنج برای هر کودکی جذاب نیست. بعضی کودکان به کتاب علاقه نشان می‌دهند، برخی دیگر به بازی‌های هیجانی نظیر مسابقات اتوموبیل رانی، برخی دیگر بازی‌های مرموز مانند تکمیل پازل را دوست دارند. برخی دیگر از کودکان از طریق دیدن یاد می‌گیرند و برخی دیگر با شنیدن صوت یادگیری بهتری دارند. باید به تفاوت های فردی در یادگیری توجه کرد. باید به علایق کودک توجه نشان داد و استعدادهای او را پرورش داد. استفاده از تبلت یکی از راه‌هاییست که می‌تواند به رشد ذهنی کودک کمک کند. خرید تبلت برای کودکان در دنیایی که پیشرفت تکنولوژی به سرعت نور است، می‌تواند کمکی بزرگ برای آن‌‎ها محسوب شود.

مزایای تبلت در یادگیری کودکان

تکنولوژی و فناوری زمانی موثر واقع می‌شوند که اهداف را پوشش دهند. هدف شما به عنوان یک والد یا مربی از خرید تبلت برای کودکان چیست؟ آیا خرید تبلت اهداف شما را در خصوص رشد و توسعه‌ فرزندتان پوشش می‌دهد؟ با خرید تبلت مناسب کودک باید با آن‌ها در یادگیری مشارکت فعال، تعامل و بازخورد مداوم داشت.

  • از آن‌جا که تبلت ها به طور کلی دستگاه‌های جذابی هستند و قدرت جذب بالایی برای کودکان دارند، وجود آن‌ها، کلاس و خانه را برای کودک جذاب‌تر می‌کند.

  • تبلت ها می‌توانند دستگاه‌های دیجیتالی بسیار مناسبی برای یادگیری کودکان باشند. تبلت ‌ها دستگاه‌هایی برای ارائه‌ی اطلاعات هستند. برخی بازی‌ها و برنامه‌ها بسیار تعاملی بوده و این موضوع می‌تواند تمرکز کودکان بر روی فعالیت‌های طولانی را به طور موثری افزایش دهد.

  • تبلت می‌تواند به عنوان وسیله‌ای برای افزایش انگیزه در کودکان عمل کند.
  • تبلت راه دیگری برای جستجوی مفاهیم و مهارت‌ها ارائه می‌دهد و یادگیری کودکان را به چالش می‌کشد.

  • تبلت ‌ها فرصتی برای کودکان به وجود می‌آورند تا خود را تصحیح کنند، دوباره تلاش کنند و مسائلشان را بر‌طرف سازند.

  • تبلت ‌ها راه بسیار خوبی برای نشان دادن متن کتاب‌ها هستند. اینکه کتاب‌ها به همراه موسیقی و عکس ارائه شوند، بی‌شک برای کودکان جذاب‌تر است. در کلاس‌ها می‌توان از تبلت برای خواندن یک کتاب الکترونیکی به صورت مشترک، روزنامه‌ی الکترونیکی و یا هر چیز دیگری استفاده کرد و همه را درگیر نگه داشت.

  • مدارس و مراکز آموزشی بسیاری، برنامه‌های آموزشی مخصوص به خود برای تبلت تهیه و به دانش‌آموزان خود ارائه داده‌اند. از طریق این برنامه‌ها می‌توانند خارج از مدرسه با کودکان و حتی والدین آن‌ها در ارتباط باشند و عملکرد کودک را زیر نظر بگیرند.

  • مدارس می‌توانند برنامه‌های آموزشی جذابی در قالب بازی برای کودکان طراحی کنند و آن‌ها را بر روی تبلت نصب کنند. کودکان با استفاده از این برنامه‌ها در حین بازی کردن، یادگیری خوبی خواهند داشت. لذت بردن از بازی باعث ایجاد میل به ادامه‌ آن و به تبع افزایش میزان یادگیری خواهد شد. بنابراین با خرید تبلت برای کودکان ، آن‌ها را به سمت یادگیری سوق دهیم و باعث افزایش انگیزه‌ آن‌ها شویم.

  • بسیاری از مدارس با تهیه کردن تبلت مناسب کودکان ، آ‌ن‌ها را جذب کرده و باعث یادگیری بهتر می‌شوند. کودکان تبلت را دوست دارند و نسبت به آن علاقه‌ زیادی نشان می‌دهند. همین کودکان ممکن است در خانه تبلت نداشته باشند. بنابراین خیلی نسبت به انجام تکالیفشان و درس خواندن در خانه علاقه نشان نمی‌دهند.