اختلال یادگیری در کودکان

از طریق بازی با اختلال یادگیری کودکان خداحافظی کنید

آموزش / فرزندپروری / اینترنت دوستدار کودک و نوجوان

از میان کودکان با نیاز‌های ویژه، کودکانی هستند که مبتلا به اختلال یادگیری تشخیص داده می‌شوند و در مدارس عادی تحصیل می‌کنند. این کودکان اغلب دارای هوش‌بهر نرمال و یا بالاتر از نرمال هستند اما در آموزش دچار برخی مشکلات می‌شوند. آنها معمولا در برتری و غلبه نیمکره‌های مغزی، دقت و تمرکز، حافظه دیداری، حافظه شنیداری، توالی دیداری و شنیداری، جهت‌یابی، استدلال و موارد دیگری از این دست دچار مشکل هستند و نیازمند یادگیری به شیوه‌ای متفاوت‌اند.

ارائه‌ خدمات توان بخشی و آموزش ویژه، همواره این کودکان را با محدودیت و آسیب‌های متفاوتی مواجه ساخته است؛ از جمله مهم‌ترین آن‌ها، کلاس‌های آموزش ویژه است که نیازمند صرف هزینه، به‌کار‌گیری معلم خصوصی با تجربه و خروج مکرر از کلاس درس است (کلاس ویژه این دانش‌آموزان به صورت موازی با کلاس‌های عادی مدرسه برگزار می‌شود).

امروزه به کمک رشد تکنولوژی نگرانی از این محدودیت‌ها به حداقل رسیده‌ است. به کمک فناوری‌های نوین، بازی‌های آموزشی رایانه‌ای و نرم‌افزارهای کاربردی که بر اساس نظریات آسیب‌شناسی انواع اختلال یادگیری طراحی شده، در اختیار معلمان و والدین این دانش‌آموزان قرار می‌گیرند. این بازی‌ها و اپلیکیشن‌ها، آموزش‌های لازم را در یک محیط جذاب به کودک ارائه می‌کنند و قادرند مشکلات تمییز شنیداری، درک مطلب، سرعت پردازش، کنش اجرایی، دقت و توجه را در دانش‌آموزان دارای اختلال یادگیری بهبود بخشند.

از آن‌جایی که آسیب‌ها و پیامدهای انواع اختلال یادگیری فقط به حیطه‌ عملکرد تحصیلی محدود نمی‌گردند و ابعاد مختلف زندگی کودک و به تبع آن، خانواده و جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهند بنابراین اجرای برنامه‌های مداخله‌ای سودمند در زمینه اختلالات یادگیری با استفاده از نرم افزار‌ها و برنامه‌های رایانه‌ای، اهمیتی دو چندان می‌یابد.

پیاده سازی سرفصل‌های آموزشی لازم در قالب برنامه‌های رایانه‌ای، دستاورد ارزنده قرن حاضر برای جامعه‌ معلمان و مربیان است؛ چرا که آموزش به شیوه درگیر کردن چندین حس برای کودکان دارای اختلال یادگیری بسیار اثربخش گزارش شده است. همچنین آموزش به کمک نرم افزارها در پژوهش‌های خارجی، کارنامه پرباری دارد و نشان داده‌اند که در عمق یادگیری تمامی دانش‌آموزان موثر بوده است.

اکنون که سن استفاده از تبلت و موبایل در کشور ما پایین آمده و در دسترس اغلب کودکان قرار دارد چرا این وضعیت را به فرصتی برای بهبود آموزش و تربیت تبدیل نکنیم؟

در اپلیکیشن‌های متمرکز بر نیاز‌های ویژه‌ کودکان مبتلا به اختلال یادگیری ، بر بازیابی اطلاعات از حافظه بلند مدت، حافظه کوتاه مدت، سرعت واکنش، پردازش شنیداری، پردازش دیداری، درک و استدلال کلامی، استدلال انتزاعی تاکید و توجه می‌شود.علاوه بر این، تلاش می‌شود با استفاده از تصویر، انیمیشن و گرافیک مناسب و جذاب برای کودکان، امکان انتخاب نوع و رنگ قلم، استفاده از پیام‌های دستوری کوتاه، برجسته کردن متن، سادگی و ثبات صفحه، امکان صدا و گفتار و مواردی از این دست، چند حس کودک را در آموزش درگیر کنند.

بازی‌ها و تحول مهارت‌های شناختی

با توجه به این‌که انواع اختلال یادگیری درواقع حاصل ضعف در برخی مهارت‌های شناختی است، تحقیقات نشان داده‌اند که استفاده از بازی‌های رایانه‌ای شناخت محور، در درمان ناتوانی‌های یادگیری ضروری است. بازی‌های رایانه‌ای شناخت محور سهم به سزایی در تقویت توجه کودکان دارند. مطالعات نشان می‌دهند رابطه مثبتی بین بازی و بهبود توجه، مهارت‌های برنامه‌ریزی و نگرش‌ها، خلاقیت و تفکر واگرا، سازماندهی هیجانی – رفتاری وجود دارد و بازی برای تحول مهارت‌های شناختی ضروری است.

کودکان شاید قادر باشند حتی هنگامی که فقط برای سرگرمی به بازی‌های ویدیویی می‌پردازند چیزهایی را یاد بگیرند. این یادگیری ممکن است به گونه‌ای اتفاقی و ناهشیارانه روی دهد و از طریق آن کودکان مهارت‌های خاصی را نیز فرا گیرند. حتی ممکن است کودکان از بازی‌ها ایراد بگیرند و مشکلات یا قلق‌های آن را پیدا کنند و به سطح بالاتری از ادراکات که همان تفکر انتقادی است، برسند.

تسهیل آموزش مهارت‌ها و کاهش اختلال یادگیری به کمک بازی‌های رایانه‌ای

از آنجایی که مهارت‌ها از طریق تجربه، آموزش و یادگیری به دست می‌آیند، بیشتر کودکان آ‌ن‌ها را به صورت خودکار انجام می‌دهند. ولی کودکان خردسال با ناتوانی یادگیری در آموختن این مهارت‌ها مشکلات زیادی دارند، بازی‌های رایانه‌ای می‌توانند با بهبود مهارت‌های زیربنایی کودکان در خلال بازی‌های آموزشی، آن‌ها را به مفاهیم ذهنی جدیدی برسانند تا مهارت‌های بیشتر و بهتری را بتوانند کسب نمایند. پژوهشگران براین باورند که با انتخاب بازی آموزشی مناسب و در زمان مناسب، یادگیری برای هر کودک با هر اندازه استعداد و توانایی امکان پذیر خواهد بود.

وقتی هیجان به کمک آموزش می‌آید

بازی‌های آموزشی رایانه‌ای در قالب فعالیت‌هایی سرگرم کننده، می‌توانند با ایجاد چالش، کنجکاوی و در اختیار دادن کنترل بازی به بازیکن، به افزایش علاقه و انگیزه درونی او برای یادگیری کمک نمایند و از این طریق یادگیری را برای دانش‌آموزان سریع‌تر، موثرتر و پایدار‌تر کنند. آموزش با تکرار و تمرین ضمن دریافت بازخوردهایی فوری، دانش‌آموز را بر آن می‌دارد که برای گذشتن از سطوح مختلف بازی، دانش قبلی‌اش را فعال سازد. هیجان نیز برای پیشرفت در بازی و میل به کسب امتیاز بیشتر به دانش‌آموز انگیزه می‌دهد که شیوه بازی کردنش را اصلاح کند و در نتیجه او را در مسیر آموختن به تکاپو و اندیشیدن وادار نماید.

همچنین ویژگی‌های هیجانی و انگیزشی بازی‌های رایانه‌ای می‌تواند برای دانش‌آموزان مشوق و کمک کننده‌ خوبی در حفظ علاقه و توجه‌‌شان به فعالیت‌های رسمی و غیررسمی آموزشی باشد. از این منظر می‌توان انتظار داشت که بازی‌های نرم‌افزاری چند رسانه‌ای، دانش‌آموزان کم فعال و با انگیزه‌های پایین را به شکل فعالانه‌ای در برنامه آموزشی و درمانی درگیر نماید.

یادگیری عینی برای کودکان دبستانی

در آخر، باید به این نکته نیز توجه داشت که دانش‌آموزان پیش دبستانی و دبستانی از نظر طبقه‌بندی مراحل رشدی، در مرحله عینی قرار دارند و اکثرا یادگیری از طریق مشاهده برای‌ آن‌ها بهتر و ملموس‌تر است. لذا، استفاده از بازی‌های رایانه‌ای کمک شایانی بر بهبود درک و فهم آن‌ها خواهد داشت، زیرا مواد آموزشی را به صورت عینی از صفحه نمایشگر دیجیتالی مشاهد می‌کنند.

یادگیری عینی برای کودکان دبستانی مبتلا به اختلال یادگیری

در آخر، باید به این نکته نیز توجه داشت که دانش‌آموزان پیش دبستانی و دبستانی از نظر طبقه‌بندی مراحل رشدی، در مرحله عینی قرار دارند و اکثرا یادگیری از طریق مشاهده برای‌ آن‌ها بهتر و ملموس‌تر است. لذا، استفاده از بازی‌های رایانه‌ای کمک شایانی بر بهبود درک و فهم آن‌ها خواهد داشت، زیرا مواد آموزشی را به صورت عینی از صفحه نمایشگر دیجیتالی مشاهد می‌کنند.

امروزه، صفحات نمایش دیجیتال نقش بسیار پررنگی در زندگی بشر دارند. با استفاده از صفحات نمایشی دیجیتال، نه تنها زندگی بزرگسالان، بلکه زندگی کودکان نیز دستخوش تغییرات بسیاری شده است. والدین با استفاده از این ابزارهای دیجیتالی و امکانات آن‌ها می‌توانند به رشد ذهنی فرزندان خود کمک شایانی بکنند. نارتب نیز در راستای نیل به چنین هدفی، تبلت مخصوص کودکان و نوجوانان ارائه داده است که والدین با استفاده از قابلیت “کنترل توسط والدین” این تبلت، می‌توانند کنترلی صحیح بر فرزند خود داشته باشند.

با مراجعه به سایت دیجی کالا با محصولات نارتب بیشتر آشنا شوید!