نقد و بررسی انواع سبک‌ بازی های رایانه ای

آموزش / سواد رسانه‌ای / بازی

بازی همزاد و همنشین همیشگی نوزادان، کودکان و نوجوانان بوده است. در آثار هنری کهن، اسباب‌بازی‌ها یا کودکان در حال بازی در انواع سبک بازی های مختلف و با وسایل مختلفی مانند ماسک نمایش دیده می‌شوند. تصور دنیایی بدون کودکان و کودکانی بدون بازی اگر گفته نشود ناممکن، دست کم بسیار دشوار است.

با توجه به اینکه در هر دوره از زمان بسته به امکانات جامعه در آن مقطع زمانی، بازی‌های خاصی مدنظر قشر‌های مختلف جامعه هست، امروزه با پیشرفت فناوری علی‌الخصوص در زمینه ارتباطات جمعی، فناوری اطلاعات و شبکه، شاهد آن هستیم که بازی های رایانه ای هم به همین ترتیب پیشرفت چشم‌گیری داشته است.

فرق بازی های رایانه ای با دیگر رسانه‌ها

مهم‌ترین ویژگی متمایزکننده بازی های رایانه ای این است که آن‌ها تعاملی هستند. بازیکنان نمی‌توانند به صورت منفعل خود را تسلیم خط سیر بازی کنند. بلکه، بازی های رایانه ای طوری طراحی شده اند که بازیکنان فعالانه با سیستم خود در تماس باشند و این سیستم‌ها هم در مقابل به رفتارهای ارادی بازیکنان واکنش نشان دهند.

انواع سبک بازی های رایانه ای، فعالیتی داوطلبانه و اختیاری هستند که بازیکن می‌داند با فضای زندگی او متفاوت هستند و همین امر باعث می‌شود که او احساس لذت از برد خود در بازی را داشته‌ باشد. وجود فرآیند ارتباط، به عنوان فرآیند اصلی اجتماعی، برای تکامل انسان و شکل‌گیری و ادامه بقای گروه‌ها و روابط درون گروهی ضرورت دارد.

ارتباط، مکانیزمی است که از طریق آن روابط میان انسان‌ها برقرار می‌شود و بسط می‌یابد. محوریت یافتن خانواده در اوقات فراغت، شخصی شدن، اشباع اوقات فراغت با رسانه‌های جدید و رایانه‌ها، خصوصیات جدید اوقات فراغت هستند. در این میان، انواع سبک بازی های رایانه ای یکی از انتخاب‌های رایج افراد جامعه، خصوصا نسل جوان است.

صنعت بازی های رایانه ای در سال‌های اخیر رشد فزاینده‌ای را به نسبت دیگر بخش‌های صنعت سرگرمی دنیا تجربه نموده است. به‌گونه‌ای که امروزه درصد بالایی از بچه‌های ۲ تا ۱۷ سال، بازی های رایانه ای انجام می‌دهند. مخاطبان بازی در دنیا به چند دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

۱-براساس رده سنی مخاطبان
۲-براساس سبک بازی
۳-براساس کنسول‌ها

انواع ژانرهای مختلف و سبک‌ بازی های رایانه ای

میلیون‌ها بازی رایانه‌ای با موضوعات و اهداف گوناگون وجود دارند. این بازی‌ها را می‌توان به صورت گروهی، رقابتی، انفرادی و همراه با سایر بازیکنان حاضر یا با هزاران بازیکن آنلاین روی دستگاه‌های مختلف انجام داد. به دلیل گوناگونی از لحاظ سبک‌ بازی ها و ابعاد گوناگونی که بازی های رایانه ای می‌توانند داشته باشند، تدوین یک طبقه‌بندی از بازی‌های معاصر روز به روز دشوارتر می‌شود.

سبک بازی های ترکیبی رایانه ای

بازی های رایانه ای به سبک ترکیبی، بازی‌هایی هستند که انواع سبک بازی، از جمله: انفرادی، اکشن، اول شخص، سوم شخص، مسابقه‌ای، آنلاین و دیگر سبک‌ها را در خود جای داده است.

سبک بازی های خشن و مبارزه‌ای رایانه ای

در این سبک بازی بیشتر به مبازره پرداخته می‌شود. این سبک بازی می‌تواند گروهی و آنلاین باشد. هر بازیکن تعدادی تیر، تفنگ و اسلحه دارد و باید جای خاصی را فتح کند… که معمولا انتقاد اصلی ، به این سبک از بازی های رایانه ای وارد است.

بازی های رایانه ای سبک شبیه‌سازی

این سبک بازی های رایانه ای شبیه‌سازی شده مانند بازی سیمز است که در آن، کودکان فضایی مثل خانه را باید مرتب کنند یا بازی‌هایی که کودک می‌تواند در آن خانه سازی کند.

بازی های رایانه ای سبک معمایی و فکری

سبک بازی های معمایی یا فکری رایانه ای مانند بازی‌هایی مثل جدول‌ها، پیدا کردن راه فرار و غیره است. این بازی‌ها هم می‌توانند به صورت فرد یا گروهی آنلاین یا آفلاین انجام شود.

بازی های رایانه ای سبک شبیه سازی ورزشی

این سبک بازی‌ رایانه ای به صورتی طراحی شده است که کودکان می‌توانند برای تقویت یک مهارت ورزشی از آن استفاده کنند مانند تیراندازی، تنیس روی میز این بازی ها بیشتر جنبه آموزشی دارند و در مراکز برای هماهنگی چشم و دست کودکان استفاده می‌شود.

بازی های رایانه ای سبک راهبردی

یکی از مهم‌ترین انواع سبک بازی‌ها رایانه‌ای، سبک راهبردی است و در این زمینه تحقیقات گسترده‌ای انجام شده است. در ابتدا تعریفی از تفکر راهبردی ضروری است که به آن می‌پردازیم.:

اصطلاح تفکر راهبردی، این روزها بسیار به کار گرفته می‌شود. بسیاری از افرادی که از این اصطلاح استفاده می‌کنند، قادر به تعریف آن به طور کامل نیستند. این افراد، تفکر راهبردی را به جای اشاره به موارد خاصی از تفکر که دارای ویژگی‌های خاص است، برای اشاره به تمام انواع تفکر درباره‌‌ راهبرد به کار می‌گیرند.

بنابراین، می‌توان گفت تعریف روشنی از تفکر راهبردی در دست نیست با این حال، روح اصلی تعریف راهبرد، الگوست. راهبرد، اتحاد، یکپارچگی و ثبات داخلی تصمیم‌های راهبردی یک سازمان است که موقعیت آن سازمان را در محیط خود مشخص می‌کند و به آن هویت می‌بخشد.

تفکر راهبردی بر ترکیب و استفاده از شهود و خلاقیت برای خلق تجسمی یکپارچه و منسجم از سازمان تاکید دارد. افراد یک سازمان از طریق تفکر راهبردی در مورد آینده‌ خود و همکارانشان فکر می‌کنند، آن را خلق و سپس ارزیابی می‌کنند.

بازی‌ رایانه‌ای جنگ قبایل، در آن دسته از بازی های رایانه ای راهبردی قرار می‌گیرد که دارای سبک آنلاین گروهی نقش آفرینانه‌اند. بازی‌های آنلاین گروهی نقش آفرینانه‌، آخرین سبک بازی های رایانه ای هستند. طبیعت این نوع از بازی‌ها، ارائه دنیایی سه بعدی است که هزاران بازیکن در آن حضور دارند.

این بازی‌ها گرافیک بالایی دارند و امروزه علاوه بر رایانه بر روی گوشی‌های هوشمند و تبلت‌، قابل دریافت و نصب است. بازیکنان، برای خود، روستایی را با تجهیزات و امکانات مختلف می‌سازند. این تجهیزات، در برگیرنده‌ تجهیزات دفاعی و وسایل ساخت سکه و اکسیرند. بازیکنان می‌توانند وارد قبایلی شوند که دیگر افراد در آن عضوند و از این طریق، علاوه بر تعامل آنلاین با دیگر بازیکنان، از نبرد گروهی نیز لذت ببرند.

بازی جنگ قبایل، از جمله بازی‌های راهبردی است، بدین معنا که در آن، افراد باید نقش رهبر یک روستا را برعهده بگیرند و تمامی امور اعم از مدیریت منابع انسانی، مدیریت منابع مالی ( سکه و اکسیر) را انجام دهند. در واقع در بازی رایانه‌ای جنگ قبایل، کودکان تشویق می‌شوند که تفکر سیستمی خود را ارتقا دهند، چرا که هر انتخاب در ابعاد دیگر بازی اثر گذار است و کودک باید درست‌ترین راه را انتخاب کند.

به نظر می‌رسد بهترین نوع از انواع سبک بازی های رایانه ای، سبک بازی راهبردی است که تفکر سیستمی، تفکر عمیق و چارچوب بندی مجدد یعنی ارزیابی بعد از هر مرحله و تصمیم گیری مجدد پس از آن مرحله را ممکن می‌سازد.