تبلت مناسب برای نوجوانان مبتلا به اوتیسم در دوران تحصیل

آموزش / فرزندپروری / خانواده خوب دیجیتالی

اوتیسم و تبلت مناسب برای نوجوانان اوتیستیک

آیا تبلت ‌ها می‌توانند برای نوجوانان مبتلا به اوتیسم نیز مفید باشند؟ آیا می‌توان از تبلت در دوران تحصیل نوجوانان مبتلا به اوتیسم استفاده کرد؟ محققان دریافته‌اند که استفاده از تبلت مناسب برای نوجوانان مبتلا به اوتیسم در مدرسه و فرآیند آموزش نیز می‌تواند تاثیرات بسیار مثبتی داشته باشد. تبلت ‌ها روز به روز نقش پررنگ‌تری در سیستم آموزشی ایفا می‌کنند. حتی آن‌ها را ابزاری برای تدریس در آینده می‌بینند.

همچنین تاکنون تحقیقات و مطالعات بسیار زیادی درباره تاثیر تبلت بر حوزه‌هایی از قبیل خواندن، ادراک، خلاقیت و انگیزه‌ دانش آموزان صورت گرفته است.

تبلت‎‌ ها می‌توانند کمک بسیار بزرگی برای نوجوانان اوتیسمی باشند. اوتیسم یک اختلال است که فعالیت‌های اجتماعی، مهارت‌های کلامی و رفتار را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

_ نوجوانان اوتیسمی به راحتی معتاد به تبلت می‌شوند. برخی از نوجوانان اولین چیزی که در آغاز روز و آخرین چیزی که به هنگام خواب به سراغش می‌روند، تبلت است. این نوجوانان از تبلت فقط برای بازی کردن، استفاده می‌کنند چون بازی کردن برای آن‌ها لذتبخش است. با دوربین تبلت دائما عکس می‌گیرند زیرا صدای باز و بسته شدن شاتر دوربین برایشان جالب است. در صورتی که تبلت باید وسیله‌ای برای برقرار کردن ارتباط آن‌ها با دیگر افراد باشد. این وظیفه‌ والدین و حتی مربیان است که نحوه‌ صحیح استفاده از تبلت را با دقت و حوصله به این نوجوانان بیاموزند.

باید عادت‌های بد را از آن‌ها دور کرد و با جایگزین کردن یک کار جذاب در استفاده از تبلت، آن‌ها را به سمت پیشرفت هدایت کرد.

برای مثال، می‌توان در برنامه‌ریزی تبلت مناسب برای نوجوانان ، بازی‌های آموزشی با صوت‌های جذاب را جایگزین کرد. یا می‌توان برای مثال، استفاده از نرم افزارهای موسیقی را جایگزین کرد و با دقت و حوصله نوجوان را به سمتی هدایت کرد که خودش مشتاقانه بخواهد آن نرم افزار یا بازی را دنبال کند.

می‌توان گفت که اکثر برنامه‌های موجود برای نوجوانان عادی، برای نوجوانان مبتلا به اوتیسم هم مناسب هستند. مشکل اینجاست که آن‌ها نمی‌توانند برای مدت طولانی روی یک برنامه متمرکز بمانند و سریعا از این برنامه به برنامه‌ بعدی می‌روند. آن‌ها به اندازه‌ کافی روی یک برنامه متمرکز نمی‌شوند که آن را یاد بگیرند. بنابراین باید در کنار آن‌ها نشست و همراه با آن‌ها قدم به قدم یک برنامه را به پیش برد.

_ همانطور که بچه‌های نرمال نیاز به ورزش دارند، در مورد بچه‌هایی که اوتیسم دارند نیز به همین صورت است. ولی نوجوانان مبتلا به اوتیسم انگیزه‌ بیرون رفتن و ورزش کردن مانند دیگر نوجوانان را ندارند. بنابراین آن‌ها تبلتشان را به ورزش کردن ترجیح می‌دهند. در این صورت باید محیطی را فراهم کرد که نوجوان مبتلا به اوتیسم با دیگر نوجوانان در ارتباط باشد و با هم و در کنار هم از تبلت به عنوان یک فعالیت اجتماعی مشترک استفاده کنند.

یک بازی مشترک، خواندن یک کتاب الکترونیک به صورت مشترک، یک برنامه‌ درسی مشترک، همگی فعالیت‌های اجتماعی هستند که می‌توان نوجوان مبتلا به اوتیسم را در معرض آن‌ها قرار داد و نتایج مثبتی گرفت.

_ امروزه مدارس بسیار زیادی از تبلت استفاده می‌کنند و می‌توان گفت که هر کودک و یا نوجوانی تبلت مخصوص به خود را دارد. همانطور که گفته شد، باید زمان استفاده از تبلت و محتوا کنترل شوند. انواع تبلت مناسب برای نوجوانان طراحی و ارائه شده است. ولی این مورد برای نوجوانان مبتلا به اوتیسم کمی متفاوت است و لزوما باید از تبلت مناسب برای نوجوانان استفاده کرد. در این صورت می‌توان یادگیری آن‌ها را مدیریت و به رشد ذهنی‌ آن‌ها کمک کرد.

نارتب با قابلیت کنترل توسط والدین، این امکان را ایجاد کرده است که والدین بتوانند کودک خود را به راحتی به هنگام استفاده ار تبلت کنترل کرده و او را در مسیر درست استفاده از تکنولوژی و وسایل دیجیتالی قرار دهند.

_ تکنولوژی روز به روز پیشرفت می‌کند. باید به نوجوانان مبتلا به اوتیسم کمک کرد که اطلاعاتشان به روز باشد و با تکنولوژیِ روز پیش بروند. تنها چیزی که در مورد این نوجوانان باید توجه داشت، این است که باید با صبر و تحمل بسیار زیاد با آن‌ها برخورد کرد.

این دست از کودکان و نوجوانان، نه اینکه کند ذهن باشند و یا یادگیری پایینی داشته باشند، صرفا در مورد مبحث “تمرکز” در مقایسه با دیگران بامشکلات بیشتری مواجه هستند. کافیست صبر و حوصله به خرج بدهید و گام به گام آن‌ها را همراهی کنید تا به خوبی همه چیز را یاد بگیرند.

این کودکان اگر به فعالیتی علاقه نشان دهند، یادگیرندگان فوق‌العاده‌ای هستند.