تبلت یک سیستم ارتباطی مکمل

آموزش / فرزندپروری / تکنولوژی

ارتباط، مکمل و جایگزین یک روش علمی و بالینی برای افراد دچار ناتوانی‌های کلامی است. اگر فردی دچار آسیب‌های زبانی و گفتاری شدید باشد، از روش‌ها و نظام‌های دیگری نظیر سیستم ارتباطی برای برقراری ارتباط موثر استفاده می‌کند که به عنوان نظام ارتباطی جایگزین و موثر معرفی می‌شود.

نظریه‌های جامعه شناختی و روانشناختی نیاز به مشارکت افراد مبتلا به ناتوانی را در دنیای آنلاین تایید می‌کند، البته این گروه از افراد اغلب در جامعه و بین مردم نادیده‌گرفته نمی‌شوند و خود را طرد شده از جمع و جامعه می‌بینند.

استفاده از تبلت به عنوان یک تکنولوژی برای برقراری سیستم ارتباطی ، به یکی از جنبه‌های ضروری از زندگی اغلب افراد جامعه تبدیل شده است به طوری که با گذر زمان، تمایز و مرز بین دنیای دیجیتال (تبلت) و دنیای واقعی دشوار می‌شود. بنابراین استفاده از تبلت یک موضوع مهم اجتماعی است که نشان دهنده‌ ضرورت‌ها و فرصت‌ها و توجه به حقوق بشر، عدالت، هویت، زبان و مشارکت اجتماعی و مدنی افراد مبتلا به ناتوانی است.

ارتباط با دوستان برای بزرگسالان اهمیت زیادی دارد. محققین دریافته‌اند که پایه‌گذاری و تحکیم روابط دوستانه برای کودکان و نوجوانانی که از مشکلات گفتاری و زبانی رنج می‌برند دشوار است و در این افراد به دلیل چالش‌های فیزیکی و ارتباطی پیچیده، ریسک تنهایی و انزوا افزایش می‌یابد. استفاده از تبلت به عنوان یک تکنولوژی ارتباطی آنلاین می‌تواند ریسک احساس تنهایی را در افرادی که از چنین مشکلاتی رنج می‌برند بکاهد.

اگر چه موانع مشخصی برای دسترسی این افراد به این نوع تکنولوژی‌ها مثل تبلت و دسترسی به فضای مجازی شناسایی شده اما دلایل منطقی مهمی وجود دارد که دیدگاه افرادی که ناتوانی دارند را در این زمینه سنجیده شود. هم از لحاظ اخلاقی و هم‌قانونی بررسی مشکلات زندگی افرادی که ناتوانی‌های فیزیکی و نیاز‌های ارتباطی پیچیده دارند از دید خود افراد مهم است.

اکثر پژوهش‌ها بر روی کودکانی که از توانایی صحبت داشته‌اند یا والدین و اطرافیان آن‌ها انجام شده است در حالی که استفاده از تبلت به عنوان یک تکنولوژی دیجیتال و آنلاین موجب عضویت کودکان و نوجوانان در شبکه های مجازی می‌شود و بی‌شک یک جنبه‌ مهم از زندگی جوانان است که ارتباطات و روابط دوستانه‌ آن‌ها را حمایت می‌کند.

تبلت برای جوانانی که ناتوانی‌های فیزیکی و ارتباطی دارند کاربردهای ویژه‌ای دارد. برای مثال: موقعیت‌های ایجاد، تقویت و حفظ روابط را افزایش می‌دهد. موقعیت‌های جالبی توسط شبکه‌های اجتماعی برای نشان دادن و مطرح ساختن خود و تلاش در کشف جنبه‌هایی از شخصیت برای جوانان مبتلا به ناتوانی ارتباطی ایجاد می‌شود، که خود بخش مهمی از رشد دوران بزرگسالی به‌ شمار می‌آید.

سیاست‌های جوامع این است که از طریق دنیای دیجیتال و ابزاری مانند تبلت و گوشی های هوشمند که به نوعی سیستم ارتباطی به شمار می‌روند، مشارکت این افراد در جامعه و رشد شخصیتی آن‌ها را افزایش دهند. افراد جوان در فضاهای مجازی با خطرات زیادی مواجه هستند و افراد دارای ناتوانی فیزیکی و ارتباطی ممکن است به سطوح بالاتری از توجه و حفاظت از طرف اطرافیانشان نیاز داشته‌ باشند.

با این حال نباید این موارد باعث عدم امکان استفاده‌ آن‌ها از امکانات اینترنتی شود و این مسئله به یک موضوع عذاب آور برای افراد دچار ناتوانی تبدیل شود یا معیاری برای ناتوانی این افراد باشد.

افراد با استفاده از تبلت می‌توانند عضو شبکه‌های اجتماعی شده و از مزایای شبکه های اجتماعی بهره‌مند شوند. این مزایا برای افرادی که از سیستم ارتباطی مکمل استفاده می‌کنند به طور خلاصه شامل موارد زیر است:

– این نوع ارتباطات محدودیت زمانی و فشار و ارتباط رو در رو را برای فرد دچار ناتوانی، کاهش می‌دهد.
– امکانات چندگانه در تبلت وابستگی و نیاز به سواد خواندن و نوشتن را کم می‌کند، مثلا فرد می‌تواند از نمادها و تصاویر و ویدیوها استفاده کند.
– انزوای اجتماعی این افراد از طریق حفظ یا حتی گسترش روابط اجتماعی و اینترنتی کاهش می‌یابد.
– دسترسی مستقل به اطلاعات، شامل اطلاعات بهداشتی و سلامت برای فرد فراهم می‌شود.
– مهارت‌های اجتماعی را تمرین و تقویت می‌کند تا فرد را در تعاملات زندگی واقعی تواناتر سازد.
– تبلت امکان توانبخشی بر مبنای رایانه به عنوان یک سیستم ارتباطی دیگر را ایجاد می‌کند.

از نظر افراد با آسیب‌های ارتباطی اکتسابی که از سیستم ارتباطی مکمل بکار می‌گیرند، استفاده از تکنولوژی بسیار مثبت‌تر می‌شود و استفاده از ایمیل به فرد فرصت می‌دهد تا پیام صحیح‌تر، بامعناتر و قابل درک‌تری را سازماندهی کند.

دیدگاه افرادی که از تبلت به عنوان یک سیستم ارتباطی مکمل استفاده کرده‌اند

دیدگاه افراد جوانی که از سیستم ارتباطی مکمل مانند تبلت استفاده می‌کنند به این صورت بود که این افراد تمایل آشکاری به استفاده از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دادند. مزایا از نظر آن‌ها به شرح زیر است:

– امکان ارتباطات اجتماعی (روابط دوستانه ماندگار)
بازنمایی از خود (ایجاد یک پروفایل مثبت)
– خودشناسی (استقلال بیشتر و حریم شخصی)
– مشارکت در جامعه (بخشی از اجتماع آنلاین به حساب آمدن) است.

موانع اصلی استفاده از تبلت به عنوان یک سیستم ارتباطی مکمل از دیدگاه این افراد

– موارد تجهیزاتی، دسترسی فیزیکی، مطابقت و مناسب‌سازی امکانات
– آگاهی محدود خانواده و مسئولین
– پیچیدگی کارهای مشارکتی
– فقدان حریم خصوصی زمانی که فرد نمی‌تواند تنها کار کند
– محدودیت حمایت و راهنمایی تکنیکی
– عدم سرمایه‌ گذاری و پشتوانه‌ مالی

به طور کلی برنامه‌ریزی باید در جهتی انجام شود که دانش و آگاهی افرادی را که از سیستم‌ ارتباطی مکمل یا جایگزین بکار می‌برند، در زمینه‌‌ استفاده از تبلت، اینترنت و شبکه های اجتماعی افزایش یابد. با توجه به ناراضی بودن این افراد از حمایت‌های تکنیکی و آموزش، عدم دسترسی مستقیم و کمبود تکنولوژی‌های نوآورانه و تجهیزات جدید، دسترسی به امکانات اینترنتی، آموزش آن‌ها و حمایت‌های لازم به این افراد تاکید شود.

چالش‌های حرکتی و ارتباطی می‌تواند روی روابط اجتماعی اثر بگذارد در حالی که آنلاین بودن می‌تواند به غلبه بر این چالش‌ها کمک کند. کاهش استفاده از شبکه‌های اجتماعی و امکاناتی که تبلت به عنوان سیستم ارتباطی فراهم می‌کند، خطر انزوا و افسردگی را افزایش می‌دهد. این افراد در جستجوی اینترنتی نیز مشکلاتی دارند که بر کندی رشد دانش و اطلاعات ایشان موثر خواهد بود.

بنابراین مناسب سازی تجهیزات تکنولوژی‌هایی مانند تبلت، گوشی های هوشمند و غیره در آموزش و حمایت این افراد می‌تواند امکان استفاده راحت‌تر و بیشتر از تکنولوژی‌های اینترنتی را افزایش دهد و به رشد فردی و اجتماعی این گروه از افراد مبتلا به ناتوانی‌های ارتباطی کمک کند.