تعیین زمان استفاده از تبلت برای کودکان

آموزش / فرزندپروری / خانواده خوب دیجیتالی

چرا تعیین زمان استفاده از تبلت برای کودک؟

بسیاری از خانواده‌ها برای اینکه فرزند خودشان را مشغول نگه دارند و مانع از شیطنت و ریخت و پاش کردن آن‌ها در خانه شوند، تبلت را راهی مناسب برای سرگرم کردن کودک خود می‌دانند. اگرچه تبلت برای رشد ذهنی کودکان دستگاه بسیار مفیدی است ولی هر وسیله‌ای یک سری معایب نیز دارد. باید به فرزندان خود از دوران کودکی نحوه‌ صحیح استفاده از تبلت و یا هر وسیله‌ای را یاد بدهید. ولی چطور می‌توان کودک را آموزش داد در حالی که بسیاری از والدین هنوز خودشان نحوه‌ استفاده از دستگاه‌های دیجیتالی و الکترونیک امروزی را نمی‌دانند.

والدین در ابتدا باید نحوه‌ عملکرد هر دستگاهی را بدانند، سپس آن را به فرزندان خود آموزش دهند. در مورد تبلت نیز به همین صورت است. شما فکر می‌کنید چگونه والدی باشید؟ آیا خودتان اطلاعات کافی در مورد همه چیز دارید تا به فرزند خود منتقل کنید؟ آیا می‌دانید که باید زمان استفاده از تبلت برای بچه ها تعیین کنید؟

بله! باید برای بچه‌ها در استفاده از تبلت زمان تعیین کرد. چرا که استفاده‌ دائم و بدون برنامه‌ریزی به مدت زیاد، اثرات بسیار مخربی بر کودکان خواهد گذاشت. والدین علاوه بر آموزش نحوه‌ استفاده درست و تعیین مدت زمان آن، می‌توانند به پیشرفت فرزند خود کمک شایانی کنند. دنیای امروز، دنیای صفحات نمایش در سایزهای مختلف است. صفحات نمایش از جمله تلویزیون‌ها، مانیتور کامپیوترها، لپ تاپ‌ها، تبلت ها، گوشی‌های هوشمند، LCD های تبلیغاتی در خیابان و صفحات نمایش دیگری که محیط اطراف ما را احاطه کرده‌اند. حال در چنین شرایطی اگر فرزند شما علاوه بر تمام این صفحات نمایش، بیشتر وقت خود را بر روی بازی کردن با تبلت بگذارد، بی شک آثار مخرب و جبران ناپذیر جسمی و روحی خواهد دید. در ادامه به چند راهکار برای تعیین زمان استفاده از تبلت برای بچه ها اشاره می‌شود:

والدین بیاموزند

همانطور که در بالا اشاره شد، قبل از هر چیزی، والدین باید آموزش لازم در زمینه‌ استفاده از هر وسیله‌ای که قرار است به کودک خود بدهند را دیده باشند. کودکان امروز بیش از چیزی که فکرش را بکنید، تکنولوژی را درک می‌کنند. دانش دیجیتالی و الکترونیکی اغلب کودکان نسبت به والدینشان بیشتر است. بنابراین لازم است به عنوان والد، اطلاعات کافی برای استفاده از وسایل مختلف را داشته باشید تا بتوانید این دانش را به صورت صحیح به فرزند خود انتقال دهید.

شما نمی‌توانید فرزند خود را در مورد خطرات موجود در اینترنت آگاه کنید مگر اینکه خودتان در مورد آن‌ها آگاهی داشته باشید. بنابراین یادگرفتن و نحوه‌ استفاده از وسایل الکترونیکی را در اولویت قرار دهید و سپس بر روی فرزند خود تغییرات مثبت ایجاد کنید.

تعیین مکان استفاده

مکان‌هایی در خانه که فزندتان می‌تواند از تبلت استفاده کند را مشخص کنید. برای مثال، اتاق پذیرایی و یا آشپزخانه به هنگام خوردن شام، مکان خوبی برای استفاده از تبلت نیست. کودک نباید از تبلت به تنهایی در اتاقش استفاده کند. مکان‌هایی از خانه را انتخاب و تعیین کنید که به صورت نامحسوس بر روی صفحه نمایش تبلت کودک اشراف داشته باشید.

تعیین زمان برای تمام خانواده

ساعت‌هایی را تعیین کنید که تمام خانواده از هیچ وسیله‌ دیجیتالی استفاده نکند. برای مثال، زمانی که دور هم در حال صرف غذا هستید، استفاده از تبلت را قدغا کنید. یک ساعت قبل از خواب یا زمان‌هایی که اعضای خانواده در کنار هم مشغول صحبت و تعامل هستند، استفاده از تبلت ممنوع باشد. با استفاده از قابلیت “زمانبندی” در برنامه‌ “مدیریت تبلت” در نارتب، والدین می‌توانند تنظیمات را طوری تغییر دهند که کار با تبلت برای فرزندانشان در ساعاتی خاص صورت گیرد. این یک قابلیت فوق‌العاده در یک تبلت است!

آگاه کردن بچه ها از خطرات احتمالی

اینکه بگویید تبلت برای بچه ها خطرناک است، نباید استفاده کنید یا این دست صحبت‌های کلی، اصلا برای کودکان قابل قبول نیست. کودکان امروز، درک بسیار بالایی از محیط اطرافشان دارند و همه چیز را به خوبی می‌فهمند. بنابراین باید به عنوان والد آن‌ها را با توضیحات بیشتری در مورد خطرات احتمالی در مورد استفاده از تبلت و انواع دستگاه‌های دیجیتالی به صورت بی رویه، آگاه کنید.

دسترسی داشتن به رمزهای عبور فرزندان

رمزهای عبور فرزند خود را داشته باشید تا بتوانید تمامی فعالیت هایشان را کنترل کنید. رمز عبور شبکه‌های اجتماعی، ایمیل، پروفایل و دیگر نرم افزارهایی که نیاز به رمز عبور دارند را بدانید. در این صورت به راحتی می‌توانید آن‎‌ها را کنترل و هدایت کنید.

با استفاده از بخش “مدیریت تبلت” در نارتب، هر فرزند می‌تواند یک پروفایل مخصوص به خود را داشته باشد. والدین با استفاده از قابلیت کنترل والدین می‌توانند رمز عبور هر پروفایل را داشته باشند و تمام فرآیندهایی که توسط فرزندان صورت می‌گیرد را تحت نظارت و کنترل داشته باشند.

استفاده از تبلت برای بچه ها در اتاق خواب ممنوع

استفاده از تبلت برای بچه ها در اتاق خواب را ممنوع اعلام کنید. حتی نباید اجازه دهید تلویزیون و بازی‌های ویدیویی در اتاقشان داشته باشند. این دستگاه‌ها فقط باعث می‌شوند که فرزند شما تا دیر وقت بیدار بماند و زمان، انرژی و سلامتی اش را فدای بازی با این دستگاه‌ها کند.

تعیین زمان برای استفاده از تبلت بچه ها

تعیین زمان برای استفاده از تبلت بچه ها بسیار حائز اهمیت است. اینکه چه ساعت‌هایی در شبانه روز می‌توانند از تبلتشان استفاده کنند را شما به عنوان والد تعیین می‌کنید. برای مثال، در طول روز فقط ۲ ساعت می‌تواند صرف استفاده از تبلت کند.

پشنهاد می‌شود که در برنامه‌ روزانه‌ کودکان خود در استفاده از تبلت، علاوه بر بازی، برنامه‌های آموزشی که در نارتب از طریق نارکت می‌توانید دانلود کنید، فیلم‌ و کارتون و موسیقی‌ نیز لحاظ کنید. بهترین فیلم‌ها و کارتون‌ها را نیز در نارتب می‌توانید از طریق آیوتون تماشا و یا حتی دانلود کنید. به یاد داشته باشید که تبلت برای افزایش دانش، رشد ذهنی و سهولت در انجام کارهای روزمره‌ کودک شما است.