حقوق و امنیت کودکان در دنیای دیجیتالی

آموزش / خانواده خوب دیجیتالی / امنیت آنلاین

در رابطه با امنیت کودکان در دنیای دیجیتالی باید گفت که امروزه در سراسر جهان از هر سه کودک، یک کودک از اینترنت استفاده می‌کند که در آینده این رقم بیشتر نیز خواهد شد. در نتیجه، بسیاری از کشورها با مشکل “رشد سریع استفاده از دنیای دیجیتال پیش از شناختن روش‌های ایمن‌سازی و مزایای مثبت این دنیا ” مواجه هستند، به ویژه اینکه تا پیش از این، اینترنت برای بزرگسالان طراحی شده بود.

بسیاری از کاربران جوان اینترنت در سراسر جهان از راهنمایی‌های مناسب از سوی والدین، معلمان و سایر مراقبان برخوردار نیستند و بسیاری از سیاست‌ها و سازوکارهای قانونی و نظارتی به طور مناسبی برای حمایت و حفاظت از کودکان طراحی نشده‌اند.

فعالیت آنلاین طیف وسیعی از حقوق کودکان را در بر می‌گیرد و این در حالی است که حقوق کودکان در بسیاری از کشورها به رسمیت شناخته نشده یا کمتر درک شده است.

دسترسی آسان به ابزارهای هوشمند، کارشناسان یونیسف را به این فکر واداشته است که به دنبال قانون‌گذاری و همچنین آینده‌نگری جدیدی برای دنیای کودکان باشند. یونیسف در این خصوص گزارشی منتشر کرده که در دو بخش به بررسی استفاده از تلفن‌ها و تبلت‌ های هوشمند می‌پردازد.

 بخش اول این گزارش به بررسی مزایای استفاده از فناوری‌های دیجیتال برای کودکان پرداخته است، از جمله کودکان محروم، کودکانی که در فقر رشد می‌کنند یا تحت تاثیر شرایط بد انسانی قرار دارند. امروزه سياست‌های ديجيتالی بايد از نيازها و حقوق کودکان و به ويژه افراد محروم، تاثیر بگیرد و به طور مداوم بر تغییرات تکنولوژیکی و چالش‌های در حال ظهور منطبق باشند. کارشناسان یونیسف به حقوق این کودکان یا به عبارتی دیگر، افزایش دسترسی به اطلاعات، ایجاد مهارت برای کار با ابزارهای دیجیتال و دادن پلتفرمی برای برقراری ارتباط و بیان دیدگاه‌های آن‌ها اشاره می‌کنند. این گزارش نشان می‌دهد که میلیون‌ها کودک اکنون محروم از دسترسی به دنیای دیجیتال هستند.

اکنون حدود یک سوم نوجوانان جهان، یعنی ۳۴۶ میلیون نفر آنلاین نیستند که نابرابری را تشدید می‌کند و توانایی کودکان برای شرکت در یک اقتصاد دیجیتالی را کاهش می‌دهد و آینده آن‌ها را تضعیف می‌کند. این گزارش مجموعه‌ای از توصیه‌ها و پیشنهادات را ارائه می‌دهد که کمک می‌کند سیاست‌گذاری‌های موثرتری برای بهره‌مند شدن کودکان از ابزارهای هوشمند انجام شود. تعدادی از این توصیه‌ها عبارتند از:

 • دسترسی مناسب به منابع آنلاین با کیفیت بالا برای همه کودکان؛

 • حفظ امنیت کودکان در برابر آسیب‌های آنلاین از جمله سوءاستفاده، قاچاق، سوء استفاده اینترنتی و قرار گرفتن در معرض محتواهای نامناسب؛

 • حفظ حریم خصوصی و هویت کودکان به صورت آنلاین؛

 • آموزش سواد دیجیتال با این هدف که کودکان فعال و ایمن بمانند؛

 • افزایش قدرت بخشی خصوصی برای پیشبرد استانداردهای اخلاقی و شیوه‌هایی که از کودکان آنلاین محافظت می‌کند و آن‌ها را منتفع می‌سازد؛

 • قرار دادن کودکان در مرکز سیاست‌گذاری دیجیتال.

پر و بال کودکان خود را نبندید؛ برای امنیت کودکان خود، آسیب‌ها را کاهش دهید

در وهله دوم، این گزارش آسیب‌پذیری کودکان نسبت به خطرات محیط آنلاین از جمله سوء استفاده از اطلاعات شخصی آن‌ها، دسترسی به محتوای آسیب‌زا و سوء استفاده اینترنتی را بررسی می‌کند. چالش موجود در عصر دیجیتال برای کودکان، یافتن توازن حقوقی است، به همین دلیل است که گزارش‌ یونیسف در بخشی دوم، چگونگی افزایش امنیت محیط آنلاین برای فعالیت کودکان و همچنین تدوین قوانین جدید را بررسی می‌کند. چرا که در این محیط حقوق کودکان با حقوق بزرگسالان برخورد خواهد کرد. والدین باید اطمینان حاصل کنند که کودکانشان در این دنیای جدید، هم  قدرت و اختیار دارند و هم ایمن هستند.

اولین گام بزرگ برای والدین این است که با فرزندان و نوجوانان خود درباره روش‌های متناسب با سن تعامل با دیگران در اینترنت، تشویق اکتشاف، خلاقیت و فرصت‌ها صحبت کنند.

حفاظت از حریم خصوصی در حین فعالیت آنلاین، کلید حفظ امنیت کودکان است. حفظ حریم خصوصی دو روی سکه دارد؛ حریم خصوصی شخصی” به اعتبار و خوشنامی آنلاین” فرد اشاره دارد، یعنی اطلاعات شخصی که فرد می‌تواند با دیگران به اشتراک بگذارد و برای استفاده عمومی در دسترس قرار می‌گیرد. “حریم شخصی کاربران” نیز مربوط به داده‌هایی است که ممکن است یک وب سایت یا شرکت درباره شما طی فعالیت آنلاین جمع آوری کند.

کودکان دیجیتالی

برای والدین کمی ترسناک است که می‌بینند کودکانشان چقدر سریع رشد‌ می‌کنند و چگونه تکنولوژی در حال تغییر است. اما اینترنت واقعا می‌تواند برای کودکان مفید باشد و به همین دلیل، کودکان نباید محدودیت دسترسی به ابزارهای دیجیتال داشته باشند. بلکه باید به کودکان کمک کنیم تا با خطرات مواجه شوند. راه‌هایی وجود دارند که والدین می‌توانند از طریق آن‌ها فعالیت آنلاین امنیت کودکانشان را تامین کنند، بدون اینکه فعالیتآن‌ها را محدود کنند و پر و بال آن‌ها را ببندند. آنتونی لیک، مدیر اجرایی سابق یونیسف در این خصوص می‌نویسد: “اینترنت منعكس کننده بهترین و بدترین ماهیت بشر است؛ اینترنت ابزاری است که هم برای موارد خطرناک و هم فعالیت های مفید استفاده می‌شود. هدف ما کاهش آسیب‌ها و گسترش فرصت‌هایی است که فناوری‌های دیجیتال ممکن می‌سازد.”

رسانه‌های دیجیتال دیگر لوکس نیستند

بلکه به سرعت در حال تبدیل شدن به ملزومات دنیای مدرن هستند. اما اگر بیشتر کشورهای جهان نتوانند به اندازه کافی به تغییرات در حال ظهور محیط‌های دیجیتال و پیامدهای آن‌ها برای زندگی کودکان و جامعه پاسخ مناسب دهند، بسیار بدتر است و امنیت کودکان به خطر خواهد افتاد. بنابراین، والدین راهی ندارند جز اینکه اجازه استفاده از ابزارهای هوشمند را به کودکان خود بدهند و آن‌ها را از طریق راهنمایی‌های زیر در محیط آنلاین حفظ کنند. به کودکان خود بگویید:

 • برای حفظ امنیت کودکان به آن‌ها بیاموزید که هرگز اطلاعات شخصی خود مانند آدرس خانه، نام مدرسه، تاریخ تولد یا شماره تلفن خود را به هیچکس ندهند یا رمزهای عبور خود را با هرکسی به جز والدین خود به اشتراک نگذارند.

 • تنظیمات حریم خصوصی یا (privacy settings) را در هر دستگاه جدید و هر زمان که برنامه‌ای را دانلود می‌کنید یا در وبسایت یا رسانه اجتماعی ثبت نام می‌کنید، مرور کرده و آن‌ها را تنظیم کنید. موقعیت مکانی تلفن خود را غیرفعال کنید. اجازه دسترسی به مخاطبان یا سایر اطلاعات خود را به دیگران ندهید، همچنین اجازه ندهید که برنامه‌ها یا وبسایت‌ها از طرف شما پستی را به کانال‌های رسانه‌های اجتماعی ارسال کنند. با انجام این کارها امنیت کودکان خود را تا حدودی تضمین خواهید کرد.

 • هیچ چیزی را از منبع ناشناخته بدون مشورت با مادر یا پدر و یا دیگر بزرگسال مورد اعتماد دانلود نکنید. فایل‌ها می توانند حاوی یک ویروس یا نوع دیگری از نرم افزارهای مخرب باشند که می‌توانند اطلاعات شخصی شما را در معرض انتشار قرار دهند.

 • مراقب باشید که شما به چه کسانی اجازه می‌دهید که در Instagram و دیگر رسانه‌های اجتماعی شما را دنبال کنند. فقط به دوستان و افرادی که می‌شناسید و به آن‌ها اعتماد دارید، اجازه دهید که شما را دنبال کنند.

 • به یاد داشته باشید زمانی که چیزی را با دیگران به اشتراک می‌گذارید، پاک کردن اصل عکس یا هر مطلب دیگری، به اشتراک گذاشته شده‌ها یا پست‌های مجدد را پاک نمی‌کند. حتی افراد می‌توانند اسکرین‌شات بگیرند و آن‌ها را برای دیگران ارسال کنند.

 • اگر یک پیام غیردوستانه یا تهدید‌ آمیز دریافت کردید، آن را گزارش دهید.

 • هرگز عکس‌های خود را برای غریبه‌ها ارسال نکنید.

 • در خصوص حفط امنیت کودکان باید مراقب باشید که غریبه‌هایی که تماس آنلاین با شما برقرار می‌کنند، از شما پرسش‌های شخصی نپرسند.