فرزند پروری دیجیتال

برای فرزندپروری دیجیتال، ابتدا باید دانش‌آموز دنیای دیجیتال باشید!

آموزش / مقالات / خانواده دیجیتال

اینترنت درحال تحول است یا به بیان بهتر دقیقه به دقیقه در حال تغییر است، «من نمی‌توانم این تحولات را دنبال کنم» ساده‌ترین حرفی‌است که پدر و مادر می‌توانند بگویند، اما پا به پای تکنولوژی حرکت کردن و شناسایی رفتار آنلاین فرزندان یا به عبارتی فرزند پروری دیجیتال قسمتی از سرپرستی کودکان در قرن حاضر است.
برای ایجاد یک جامعه آنلاین سالم چه کسی مسئول است؟ مدارس؟ اما والدین قبل از مدرسه‌ها باید در این مسیر حرکت کنند. در تیترهای خبری و گزارش‌های تلویزیونی انواع و اقسام گزارش‌های دلخراش را می‌بینیم، مانند خودکشی جوانی مقابل والدینش اما رسانه‌ها چقدر به آگاه کردن والدین در مورد فرزندپروری دیجیتال می‌پردازند.

والدین دیجیتال چه پرسش‌هایی را باید از خود بپرسند؟

اولین سوال در راستای فرزند پروری دیجیتال این است که اگر خود والدین از فضای مجازی استفاده می‌کنند، فرهنگ آن را رعایت می‌کنند؟
آیا زمان صحبت کردن با دوستان، فضای مجازی را کنار می‌گذارند؟
آیا هنگام نظر گذاشتن در شبکه‌های اجتماعی، اخلاق را در نظر می‌گیرند؟
آیا قبل از اشتراک گذاری عکس دوستان و اقوام از آن‌ها اجازه می‌گیرند؟
آیا زمان غذا خوردن، گوشی و لپ‌تاپ خود را کنار می‌گذارند؟
آیا هنگام رانندگی کردن با گوشی پیام می‌دهند؟

فرزندپروری دیجیتال

فرزند پروری دیجیتال یعنی پدر و مادری علاقه‌مند باشید و با فضای مجازی روبرو شوید.

اکثر والدین در دنیای اپلیکیشین‌های جدید غرق می‌شوند اما الان زمانی است که باید تصمیم بگیرند و کنترل اوضاع را به عهده بگیرند.
ممکن است که متخصص استفاده از تمامی این اپلیکیشن‌های نشوید اما باید همیشه علاقه‌مند به یادگیری آنها باقی بمانید، چون به فرزندانتان علاقه‌مند هستند!

هیچ موقع برای یادگیری دیر نیست، حتی زمانی که پای تکنولوژی در میان باشد.

• رفتارهای آنلاین فرزندانتان را در نظر داشته باشید.
• در مورد نحوه استفاده از شبکه‌های اجتماعی با فرزندانتان صحبت کنید. در کنارشان بنشینید، آنلاین شوید و نحوه استفاده درست از سایت‌ها را به آن‌ها یاد دهید.
• دائما مسائل مربوط به امنیت فضای مجازی را مطالعه کنید و با خانواده در میان بگذارید.
• با والدین دیگر، اقوام و دوستان در ارتباط باشید، از یکدیگر یاد بگیرید و درباره عملکرد آنلاین فرزندانتان با هم صحبت کنید.
• هیچ موقع از علاقه‌مند بودن دست نکشید. احتمالا شما هم برای برنامه درسی یا ورزشی فرزندانتان کل زمان‌بندی‌های خانواده را تغییر می‌دهید. به این قضیه نیز مثل برنامه درسی یا ورزشی نگاه کنید. مهارت‌ فرزندانتان در استفاده از تکنولوژی تا آخر عمر با آن‌ها خواهد بود، پس علاقه‌اتان را از دست ندهید.

همیشه بچه‌ها را تشویق می‌کنید که دانش‌آموز خوبی باشند، الان زمان آن فرارسیده که در زمینه آموختن فضای مجازی الگوی فرزندانتان باشید.

با نارتب و سایر مقالات آن در رابطه با حوزه کودک و تکنولوژی همراه باشید.