فضای مجازی و ایمنی کودک

ایمن نگه داشتن کودکان در فضای مجازی

آموزش / سواد رسانه‌ای / امنیت آنلاین

اینترنت

اینترنت منبع بسیار عظیمی از اطلاعات سازنده و همچنین اطلاعات مخرب است. اگر فرزند خود را در مورد استفاده صحیح از دنیای مجازی آموزش دهید، در مقابل تهدیدهای فضای مجازی در امان خواهد بود. اینترنت قادر است تنها با یک کلیک شما را به هر نقطه‌ای از جهان ببرد. همین خصیصه می‌تواند منبع بسیار ارزنده‌ای برای یادگیری باشد. کودکان می‌توانند از اینترنت بهره‌ بسیاری ببرند.

وسایل بسیاری از جمله تبلت، رایانه، تلفن‌ همراه و غیره وجود دارد که از طریق آن‌ها خیلی راحت می‌توان وارد دنیای مجازی شد.  ولی این فضا نیز دارای خطرات بالقوه‌ای است و لازم است والدین در مورد خطراتی که ممکن است فرزندانشان را در دنیا مجازی و اینترنت تهدید کند، آگاه باشند. امروزه برخی از کودکان مهارت‌های بیشتری نسبت به والدین خود در استفاده از دستگاه‌های هوشمند دارند. مهارت‌های بیشتر کودکان می‌تواند باعث ایجاد ترس در والدین شود. حتی اگر ندانیم که چگونه و چه زمانی برای اقدام کردن مناسب باشد، با این حال باید کودکان را ایمن نگه داشت. همچنین لازم است:

 • آن‌ها را در مقابل فضای مجازی محافظت کرد.

 • برای کودکان محدودیت تعیین کرد.

 • قوانین تعیین کرد و عواقب رعایت نکردن آن را توضیح داد.

اگرچه کودکان و نوجوانان ممکن است بیشتر از والدین خود در خصوص تکنولوژی و فضای مجازی بدانند، ولی همیشه قادر به گرفتن تصمیمات عاقلانه نیستند. بنابراین والدین باید در این خصوص به آن‌ها کمک کنند. اینترنت‌‌گردی و پاسخ دادن به سوالات دوستان از جمله کارهای امن و ساده‌ایست که با استفاده از تبلتی مانند نارتب می‌توان به راحتی آن را مدیریت و قوانین متناسب با نظام اخلاقی خانواده را در برنامه مدیرت تبلت ثبت کرد.

چت کردن با غریبه‌ها داستان دیگری دارد. اگرچه کنترل این موضوع در صورت دسترسی کودک به شبکه‌های اجتماعی کار آسانی نیست، حتی پلیس اینترنتی هم تایید کرده است فرزندانی که فعالیتشان توسط والدین کنترل نمی‌شود، به شدت در معرض خطر و جرائم اینترنتی هستند.

اینفوگرافیک - فضای مجازی و امنیت کودک

نکاتی در خصوص امنیت فرزندان در استفاده از اینترنت و فضای مجازی

 1. سواد کامپیوتری خود را به عنوان والدین افزایش دهید.

اگر شما با دنیای مجازی آشنایی نداشته باشید، پس چگونه می‌خواهید فرزند خود را از خطرات احتمالی حفظ کنید و یا حتی او را کنترل کنید؟

 1. تبلت و یا کامپیوتر را در یک نقطه‌ی مشترک و قابل دید قرار دهید.

تبلت و یا کامپیوتر و یا هر گجت دیگر فرزند خود را به گونه‌ای قرار دهید که بتوانید فعالیت کودک به هنگام استفاده از آن را تحت نظارت خود داشته باشید. اجازه ندهید در تنهایی و اتاق در بسته‌اش از گجت‌ها استفاده کند. مگر اینکه دستگاه مورد استفاده کودک و نوجوان از ویژگی مدیریت توسط والدین برخوردار باشد.

 1. به فرزند خود یک اکانت ایمیل بدهید.

 اکانت ایمیلی به فرزند خود بدهید که رمز عبور آن را خودتان نیز داشته باشید. در این صورت می‌توانید ببینید با چه کسانی و به چه صورتی در تعامل است.

 1. در کنار فرزندتان زمانی را با هم آنلاین سپری کنید.

به فرزند خود رفتار مناسب به هنگام استفاده از اینترنت را یاد بدهید. با آن‌ها در جستجوهای اینترنت و مشاهده و مطالعه‌ی سایت‌های مورد علاقه‌شان شراکت کنید تا با اعتماد به شما، موضوعات بیشتری را با شما به اشتراک بگذارند.

 1. بر فعالیت فرزندتان در شبکه‌های اجتماعی نظارت کنید.

رمز عبور شبکه‌های اجتماعی فرزند خود را داشته باشید و فعالیت آن‌ها را مراقبت کنید. آن‌ها ممکن است از هر جایی خارج از منزل به اینترنت دسترسی داشته باشند.

 1. دائما در خصوص کاربردهای مفید اینترنت با فرزند خود صحبت کنید.

اینکه چه سایتی در فضای مجازی برای چه کاری مفید است و هدف از ایجاد هر سایت چیست و یا حتی اینکه او چگونه می‌‎تواند از هر سایتی متناسب با نیازش بهره‌ ببرد، همه باید برای کودک و یا نوجوان توضیح داده شود.

 1. اجازه دهید که فرزندتان علت نگرانی شما در استفاده از اینترنت را بداند.

اگر فرزند شما بداند که نگرانی شما از چه بابت است، بدون جبهه گیری این نگرانی را خواهد پذیرفت و قوانینی که برای او تعیین کرده‌اید را به راحتی اجرا خواهد کرد.

 1. برای استفاده از اینترنت محدودیت زمانی تعیین کنید.

اینکه فرزند شما بخواهد در هر زمانی و به مدت طولانی از تبلت یا کامپیوتر و یا حتی تلفن همراه استفاده کند، یک اشتباه محض است. دنیای مجازی آنقدر جذاب و گیرنده است که همه جذب آن می‌شوند. برای فرزندتان محدودیت زمانی تعیین کنید تا علاوه بر دنیای مجازی، از رشد استعدادهایش در دنیای واقعی غافل نشود. برنامک مدیریت توسط والدین در نارتب بخوبی این امکان را برای شما مهیا می کند.

 1. به فرزندان خود بیاموزید که هرگز اطلاعات شخصی خود را در فضای مجازی منتشر نکنند.

کودکان و نوجوانان احتمالا زودباور و ساده هستند. آنها نمی‌دانند با منتشر کردن اطلاعات خود در فضای مجازی، چه خطراتی تهدیدشان خواهد کرد. به آن‌ها آگاهی لازم را بدهید تا بدانند حریم خود را چرا و چگونه حفظ کنند.

 1. هرگز ایمیل غریبه را باز نکنند.

به آن‌ها بیاموزید که ایمیل‌هایی که نمی‌شناسند را باز نکرده و هرگز پاسخ ندهند و حتما شما را در جریان قرار دهند.

 1. هرگز با کسی که نمی‌شناسند، در فضای مجازی، قرار ملاقات نگذارند.

فرزند خود را از خطرات بسیار زیاد آشنایی با افراد ناشناس و قرار ملاقات گذاشتن با آن‌ها آگاه کنید. آن‌ها را با ذکر دلیل از این کار منع کنید.

 1. با فرزندان خود در مورد خطراتی که ممکن است آن‌ها را در فضای مجازی تهدید کند، صحبت کنید و آن‌ها را آگاه سازید.

به فرزند خود آگاهی بدهید که چه خطراتی ممکن است برای آن‌ها در صورت ناآگاه بودن، اتفاق بیفتد. چه خطراتی آن‌ها را تهدید می‌کند. آن‌ها باید بدانند!