فواید برنامه ریزی برای عملکرد بهتر کودک

آموزش / سواد رسانه‌ای / خانواده خوب دیجیتالی

کودکان به ویژه در سن دبستان، نیاز دارند تا مسئولیت‌پذیری را در خود افزایش دهند. همچنین می‌خواهند به تدریج بتوانند کارهای خود را با برنامه‌ ریزی دقیق و با کم‌ترین وابستگی به بزرگ‌ترها انجام دهند. به عنوان مثال، لازم است خودشان نسبت به انجام تکالیف مدرسه احساس مسئولیت کنند، درس‌ها را بخوانند و در عین حال در خانه نیز وظایفی را بر عهده بگیرند.

طبیعی است تا زمانی که کودکان  اهمیت واقعی برنامه‌ ریزی را به صورت ملموس درک نکرده باشند، امکان رسیدن به شرایط مناسب در این زمینه بسیار سخت خواهد شد. صرفا تاکید بر آموزش‌های کلامی و تذکرات در این باره کافی نیست و ضرورت دارد دانش‌آموز به صورت عینی، اهمیت مدیریت زمان را درک کرده تا کارکردهای مدیریت زمان در او نهادینه و درونی شود.

مدیریت زمان به دانش‌آموز این امکان را می‌دهد که در تقسیم‌بندی زمان‌ خود در منزل و خارج از آن، تدابیری بیندیشد تا بتواند بر مشکلات ناشی از کمبود وقت غلبه کند. مهارت مدیریت زمان، به دانش‌آموز می‌آموزد تا نسبت به عملکرد مثبت یا منفی خود مسئول و پاسخگو باشد. یکی از نتایج جانبی برنامه ‌ریزی این است که کودک با دیدن نتایج مطلوب از کار خود، احساس مثبتی را تجربه می‌کند که او را برای ادامه دادن به برنامه تشویق می‌کند. این همان جایی‌ است که درونی شدن یک آموزه اتفاق می‌افتد و سبب تداوم یک رفتار یا عادت می‌شود.

دانش‌آموز باید این‌گونه آموزش ببیند که حتی برای بازی کردن، خواب نیم ‌روزی و تماشای تلویزیون و…  هم باید برنامه‌ ریزی داشته باشد. در این صورت است که  برنامه ریزی در سنین بزرگسالی، در هر زمینه‌ای برای او آسان خواهد بود. یعنی در واقع او یادگرفته زمانش را بیهوده صرف نکند و در برابر آن از مدیریتی که بر زمان خود داشته، بیشترین بهره و لذت را برده است. پس این گونه است که مدیریت زمان، برای او امکان جدیدی را برای پیشرفت و لذت بردن از زندگی فراهم کرده است.

در طرح مذکور دانش‌آموز طی جدولی، زمانی را که صرف کارهای متعدد در منزل می‌کند نوشته و هر روز تلاش دارد که زمانش، بیش از هر روز دیگر و بیش از دیگران، به کارهایی اختصاص یابد که او را برجسته‌تر و ویژه‌تر از دیگران کرده و مسیر موفقیتش را هموارتر می‌کند. همچنین براساس مراحل رشدی، کودک نیاز دارد که بداند قرار است در ساعات بعدی روز، چه اتفاقی بیافتد و اوضاع برای کودک قابل پیش بینی باشد.

داشتن یک برنامه ‌ریزی جامع و کامل این امر را مسیر می‌کند و به دانش آموز امنیت خاطر می‌دهد تا به دور از نگرانی از اینکه (زمان کم بیاورم و نتوانم کارهایم را تمام کنم)، با آرامش به کارهای خود بپردازد.. دانش آموزان در سنین نوجوانی باید توانایی تشخیص اینکه چه کاری را باید در چه زمانی انجام دهند را به دست آورند و یا دست کم با اینکه کار مشخصی را باید در چه زمانی انجام دهند، یا در زمان مشخصی چه کاری را باید انجام دهند (و به جای آن چه کارهای دیگری برای انجام دادن دارند که سود بیشتری داشته باشد) فکر کنند و بیندیشند، به معیارهای انتخاب خود پی ببرند و اولویت‌های خود را تشخیص دهند.

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و فناوری‌های الکترونیکی امکان انجام برنامه ‌ریزی در نرم افزارها را فراهم آورده‌اند که این برنامه‌های رایانه‌ای می‌تواند با داشتن آلارم، زمان شروع هر فعالیت را به دانش آموز یادآور شود. در راستای فواید این نرم افزار‌های قابل نصب بر روی تبلت، گوشی همراه و غیره، به معرفی چند نرم افزار داخلی و خارجی  می‌پردازیم:

 Remember the Milk

اولین نکته‌ای که در مدیریت زمان باید به آن توجه کنید تعیین اولویت برای کارهاست. با این اپلیکشین می‌توانید به سادگی کارهایتان را اولویت بندی کنید. بهترین ویژگی این اپلیکیشن سیستم یادآوری آن به وسیله ایمیل، پیامک و غیره است.

یادآور

نرم افزار ایرانی است که با آن می‌توانید قرار ملاقات‌ها، روزهای تولد، اعیاد و … را که تردید دارید و یا آن‌ها را فراموش می‌کنید، آنها را در برنامه ثبت کنید تا برنامه به شما یادآوری کند.

Google keep

با این اپلیکیشن می‌توانید صدای خودتان را ضبط کنید و رونویسی از آن را به اپلیکیشن بسپارید. همچنین امکان ساخت لیست، یادداشت‌برداری و حتی افزودن عکس به یادداشت‌های خود را در این اپلیکیشن دارید. با ظاهر رنگارنگ و امکان تغییر اسم و رنگ هر یادداشت، به‌خوبی می‌توانید کارهایتان را از یکدیگر تفکیک کنید که خود این ویژگی باعث جذابیت بیشتر این اپلیکیشن برای دانش‌آموزان است. همچنین، به ‌لطف امکاناتی که گوگل در اختیارتان گذاشته، قادرید پس از اشتراک‌گذاری موارد یادداشت ‌شده پیشین در اپلیکیشن، تغییرات آن یادداشت را در لحظه مشاهده کنید.

Life Remainders

این برنامه یکی از ساده‌ترین برنامه‌های یادآوری اندروید است که به شما این امکان را می‌دهد تا کارهای خود را برنامه ریزی کنید. هنگامی که وقت انجام کار فرا می‌رسد این برنامه خیلی ساده کارها را به شما یادآوری می‌کند. حتی می‌توانید تماس تلفنی برقرار کنید و یا یک پیام متنی به خود ارسال کنید. وظایف در برنامه به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه تکرار می‌شوند و از ۷ زبان پشتیبانی می‌کند.

AskDin  manege

نرم افزار بسیار کاربردی برای مدیریت و یادآوری کارهای روزانه است. با استفاده از این نرم افزار به راحتی قرارهای ملاقات، یادآوری مطالب و… را مدیریت کنید. از ویژگی‌های این نرم افزار داشتن سربرگ‌های مختلف برای یادداشت‌ها و طبقه‌بندی کارهای متفاوت  می‌توان نام برد.

علاوه بر نرم افزارهای معرفی شده، برای برنامه ‌ریزی کودکان و نوجوانان، نرم‌افزارهایی تحت عنوان برنامه‌ ریزی یا مدیریت درسی ساخته شده است که شناختن آن‌ها خالی از لطف نیست.

شاگرد زرنگ

اولین و محبوب‌ترین نرم‌افزار برنامه‌ ریزی درسی، برنامه شاگرد زرنگ است. هم دانشجویان و هم دانش آموزان کنکوری می‌توانند از این نرم افزار استفاده کنند. ثبت زمان‌های غیر درسی، تعیین زمان هدف برای مطالعه، مناسب برای سنین دبستان تا دکتری کلیه رشته‌ها و گرایش‌ها از ویژگی‌های این نرم‌افزار است.

برنامه ‌ریزی تحصیلی من

از ویژگی‌های خاص این نرم‌افزار می‌توان به زمان سنج و نمایش زمان مطالعه در طول هفته اشاره کرد.

Study minder

این نرم افزار برای مدیریت تکالیف و امتحانات دانش‌آموزی برای سیستم ویندوز مایکروسافت است.

استفاده از این نرم افزار بسیار مناسب‌تر از دفترچه یادداشت است. زیرا این نرم افزار دارای سیستم هشدار و تنظیم ساعت است.
همچنین این نرم افزار برای تکالیف تحصیلی و کاری است و برای استفاده آن در همه زمینه‌ها، محدودیتی وجود ندارد.
استفاده از این نرم افزار بسیار ساده است.

مراحل کار نرم افزار:

  • وارد کردن تکالیف و زمان انجام آن‌ها در نرم‌افزار
  • نمایش یک تقویم کامل از تکالیف و وظایف قریب الوقوع
  • نمایش گزینه تنظیم هشدار برای انجام تکالیف
  • تکمیل تکلیف و تایید نرم‌افزار
امید است با داشتن برنامه ریزی مناسب به اهداف خود بهتر و آسان تر با خیالی آسوده دست یابیم.