معرفی انواع برنامه تبلت

آموزش / سواد رسانه‌ای / خانواده خوب دیجیتالی

همانطور که امروزه دنیای تبلت ها به طور باور نکردنی رو به تغییر و پیشرفت است، برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های طراحی شده برای تبلت ها نیز بی‌شمار است. هر برنامه‌ تبلت یا نرم‌افزار، به منظور خاص و با هدف انجام یک وظیفه‌ خاص طراحی شده است. به طور کلی برنامه‌های کامپیوتری در سه طبقه بندی خلاصه می‌شوند:

نرم‌افزارها، نرم‌افزارهای برنامه نویسی و نرم‌افزارهای کاربردی.

نرم‌افزارهای کاربردی برای انجام هدفی خاص طراحی شده‌اند و کار اصلی آن‌ها دستکاری کردن متون، گرافیک‌ها و اعداد است. دنیای نرم‌افزارها بی‌انتهاست و همه‌ زمینه‌ها را نیز پوشش می‌دهند. از ریاضیات گرفته تا آشپزی، موسیقی و طراحی سایت، یادگیری زبان‌های خارجی، تجارت و الکترونیک، کتاب‌خوانی و فوتوشاپ، همگی در جهت رفع نیاز کاربران طراحی شده‌اند. در این میان، کودکان و نوجوانان و نیازهای آنان نیز در نظر گرفته شده است. بازار نرم‌افزارهای کودکان و نوجوانان نیز بسیار داغ است. انواع برنامه تبلت از جمله نرم‌افزارهای آموزشی و کمک آموزشی، بازی‌های ذهنی، نرم‌افزارهای سرگرمی، هنری، موسیقی و نرم‌افزارهای بسیار دیگری برای کودکان و نوجوانان طراحی شده‌‌اند.

نارتب نیز از این قافله عقب نمانده است و با توجه به نیازهای کودکان و نوجوانان، برنامه‌هایی بسیار مفید و کاربردی بر روی تبلت‌های خود قرار داده است. در این مطلب به معرفی انواع برنامه تبلت پرداخته شده است. کاربرد انواع برنامه‌ تبلت که بر روی نارتب موجود است، به شرح زیر هستند:

آیتون

آیتون یک برنامه تبلت بسیار بی‌نظیر و جذاب است که با استفاده از این برنامه، می‌توان به دنیایی از کارتون‌ها و فیلم‌های مخصوص کودکان و نوجوانان دسترسی داشت. می‌توان از این طریق جدیدترین کارتون‌ها و فیلم‌ها را دنبال کرده و حتی بسیاری از آن‌ها را دانلود کرد. این برنامه، منحصرا بر روی نارتب قابل اجرا می‌باشد.

 اسکن

برنامه‌ای در جهت جستجو کردن تمامی برنامه‌های موجود در تبلت. با وارد کردن نام برنامه‌ مورد نظر، از طریق اسکن، آن را پیدا و استفاده نمایید. اسکن نه تنها برای جستجوی برنامه‌های تبلت است، بلکه شما می‌توانید هر نوع فایلی نظیر موسیقی، عکس، فایل اکسل و غیره را از طریق اسکن، پیدا کنید.

ایمیل

نرم‌افزاری برای ارسال و دریافت ایمیل‌ها که استفاده از آن بسیار راحت بوده و تنها نیاز آن دسترسی داشتن به اینترنت است.

پیام رسانی

نرم‌افزار پیام رسانی جهت ارسال و دریافت پیامک از مخاطبین و نیز تنظیمات مخصوص پیامک طراحی شده است.

تنظیمات

این اپلیکیشن شامل تنظیم کردن تمامی خصوصیات و عملکردهای تبلت از جمله دسترسی‌ها، امکان نصب و حذف برنامه‌ها، دسترسی به اینترنت و سایت‌ها، تنظیمات کلی تک تک نرم‌افزارها و غیره، می‌شود.

تهیه‌ نسخه پشتیبان

با استفاده از این برنامه و با استفاده از یک حافظه‌ خارجی نظیر حافظه‌ جانبی، از اطلاعات درون تبلت از جمله، تصاویر، موسیقی‌ها، ویدیو کلیپ‌ها، مخاطبین و اطلاعات دیگر، می‌توان یک نسخه‌ پشتیبان تهیه و ذخیره کرد. این نسخه‌ پشتیبان برای جلوگیری از خراب شدن و یا از بین رفتن اطلاعات استفاده می‌شود.

دانلودها

در این قسمت هرآنچه دانلود شده است ذخیره و قابل دسترسی می‌باشد.

ساعت

این برنامه برای تنظیم و نشان دادن ساعت است. همچنین دارای قابلیت کورنومتر بوده و برای محاسبه‌ زمان در فعالیت‌هایی نظیر مسابقات دو و غیره استفاده می‌شود. همچنین با تنظیم ساعت برای یک زمان خاص، برای مثال، زمان بیدار شدن در صبح، می‌توان از این نرم‌افزار استفاده کرد.

ضبط کننده‌ صدا

از طریق این نرم افزار می‌توان صداهای اطراف را ضبط و در حافظه‌ تبلت ذخیره نمود. کیفیت صدا را نیز می‌توان تعیین و تنظیم نمود.

فروشگاه play

از طریق این فروشگاه اینترنتی می‌توان برنامه‌های مختلف و متعددی را دانلود و نصب کرد. بسیاری از این برنامه‌ها رایگان بوده و برخی دیگر را برای دسترسی بیشتر به تمامی امکاناتشان، باید خریداری کرد. این فروشگاه شامل میلیون‌ها نرم‌افزار در زمینه‌های مختلف است. از طریق این برنامه می‌توان اپلیکیشن‌های مناسب برای کودکان و نوجوانان را دانلود، نصب و استفاده کرد. والدین با خواندن اطلاعات موجود در مورد هر نرم‌افزار می‌توانند بهترین و کاربردی‌ترین اپلیکیشن را برای فرزندشان انتخاب و نصب نمایند.

فیلم‌های play

این برنامه تبلت با نام Google Play Movies & TV برنامه‌ رسمی گوگل برای تماشای فیلم‌های موجود در مارکت اندروید می‌باشد. از طریق این نرم‌افزار می‌توان به آرشیو هزاران فیلم دسترسی داشته و آن‌ها را به صورت آنلاین مشاهده و یا حتی دانلود کرد. این برنامه تبلت یک راه بسیار سریع برای دسترسی یافتن به جدیدترین فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی می‌باشد.

کیت ابزار سیم کارت یا SIM Cart Toolkit

این برنامه تبلت یک ابزار بسیار کاربردی برای دسترسی داشتن به تمامی اطلاعات سیم کارت است.

مدیر فایل

مدیر فایل یک ابزار برای مدیریت حافظه‌ داخلی و حافظه‌ خارجی تبلت است. از طریق این نرم‌افزار خیلی ساده می‌توان به فایل‌ها و پوشه‌های مختلف دسترسی داشت و اطلاعات را به راحتی پوشه‌ بندی کرد.

مدیریت تبلت

مدیریت تبلت، یک برنامه‌ تبلت بی‌نظیر مخصوص نارتب است که والدین را به راحتی قادر می‌سازد تا عملکرد فرزند خود را کنترل نمایند. این برنامه شامل ۶ قسمت اصلی مجوزها، برنامه‌ها، زمانبندی، گزارش‌ها، مدیریت سایت، مدیریت شماره می‌باشد.

مرورگر

مرورگر یک ابزار برای دسترسی یافتن به سایت‌های اینترنتی است. از طریق مرورگر و با وارد کرد آدرس سایت مورد نظر می‌توان به آن سایت دسترسی یافت.

نارکت

این برنامه تبلت ، مخصوص نارتب بوده و یک فروشگاه نرم‌افزار محسوب می‌شود. والدین می‌توانند در این فروشگاه، اپلیکیشن‌ها، بازی‌ها و برنامه‌های مربوط به کودکان و نوجوانان را بر اساس سن و نیاز آن‌ها انتخاب و دانلود نمایند.

Adobe Acrobat

این برنامه مخصوص اجرای فایل‌های PDF است. بدون این برنامه، فایل‌های PFD بر روی تبلت اجرا نخواهند شد.

Bitdefender Security

این اپلیکیشن یک آنتی ویروس بسیار قوی است که دارای لیسانس یک ساله مختص نارتب است. با استفاده از این اپلیکیشن، امنیت تبلت در مقابل تمامی ویروس‌ها و بد افزارها تضمین شده خواهد بود.

Docs To Go

با استفاده از این برنامه، فایل‌های مربوط به میکروسافت آفیس از جمله وورد، اکسل، پاورپوینت را می‌توان استفاده کرد. بدون این برنامه شما قادر به باز کردن چنین فایل‌هایی بر روی تبلت نخواهید بود.

Fastdisc

یک دیکشنری بسیار عالی برای دانش‌آموزان و والدین! با استفاده از این دیکشنری می‌توان کلمات فارسی را به انگلیسی و کلمات انگلیسی را به فارسی ترجمه کرد.

LabCamera

یک برنامه‌ بسیار جامع و کاربردی برای دانش‌آموزان در جهت انجام فعالیت‌های آزمایشگاهی و علوم!

Maps

از طریق برنامه Google Maps می‌توان موقعیت مکانی را در هر کجا که هستید پیدا کرده و یا هر موقعیت مکانی و آدرسی که لازم دارید را جستجو کنید. فواصل زمانی نقاط جغرافیایی مختلف را در این برنامه می‌توان سنجید. همچنین ترافیک موجود در جاده‌ها را به شما نشان خواهد داد. گوگل مپ یکی از ابزارهای بسیار کاربردی و شگفت انگیز است که به راحتی از طریق نارتب می‌توان از آن استفاده کرد.

رادیو FM

با متصل کردن هدفون به تبلت، نقش آنتن را ایفا کرده و شما به راحتی می‎توانید از رادیو FM بر روی موج‌های متفاوت و برنامه‌های مختلف لذت ببرید.