نگرانی های والدین در خصوص بازی های تبلت

آموزش / فرزندپروری / خانواده خوب دیجیتالی

دنیای بازی‌ها، دنیای عجیب و جذابی است. شرکت‌های مختلف، هر آنچه که در زندگی واقعی اتفاق می‌افتد را به صورت بازی خلق کرده‌ و به کاربران ارایه نموده‌اند. بازی‌های می‌توانند برای دستگاه‌های دیجیتالی مختلف مانند بازی‌های کامپیوتری، بازی‌های موبایل، بازی های تبلت و غیره، در چندین دسته طبقه‌بندی شوند. آموزشی، استراتژی، کلمات و دانستنی‌ها، ماجراجویی، معمایی، ورزشی و غیره، از طبقه‌بندی‌های بازی‌ها هستند. تعداد طرفداران بازی‌های آنلاین نیز میلیونی است. بسیاری بازی‌ها آنقدر جذاب هستند که ممکن است کاربر با صرف زمان بسیار زیادی در طول شبانه روز، نسبت به آن‌ها اعتیاد پیدا کند. والدین در این رابطه همیشه نگرانی‌های بسیاری برای فرزندان خود دارند که البته بی علت هم نیست!

بازی‌های آنلاین از طریق اینترنت و با استفاده از کامپیوتر، موبایل و یا تبلت انجام می‌شوند. اکثر بازی‌ها طوری ساخته می‌شوند که در هر پلتفرمی قابل استفاده باشند. بنابراین اکثر بازی‌ها بر روی اکثر پلتفرم‌ها قابل اجرا هستند. از آنجا که تبلت ها گزینه‌ای عالی برای استفاده و قابل حمل هستند، تب بازی کردن حتی به کودکان نیز سرایت کرده است و دایما تبلت به دست، در حال بازی کردن هستند.

اگر بازی‌ های تبلت مناسبی برای کودکان انتخاب شود، قطعا نتایج خوبی به همراه خواهد داشت. بازی‌ها می‌توانند منابع بسیار خوبی برای ارتباط با مردم و بالا بردن مهارت‌های کار تیمی باشند. همچنین منبع بسیار خوبی برای سرگرم کردن و افزایش خلاقیت کودکان و نوجوانان هستند. والدین در این میان نقش بسیار مهمی در کنترل فرزندان خود در استفاده از بازی های تبلت دارند.

چه خطراتی ممکن است در استفاده از بازی های تبلت برای فرزند شما به وجود بیاید؟

محتوای نامناسب در بازی های تبلت

برخی بازی‌های آنلاین ممکن است به لحاظ سنی برای فرزند شما مناسب نباشند. ممکن است برخی دیگر از بازی‌ها حاوی تصاویر و صحنه‌های نامناسب باشند. تمام بازی‌های آنلاین، سن پیشنهادی برای کاربران ارایه می‌دهند. والدین باید به هنگام نصب بازی های تبلت به محدودیت سنی بازی‌ها دقت کنند. در تبلت‌هایی که مختص کودکان و نوجوانان هستند، قابلیتی به نام “کنترل توسط والدین” وجود دارد که والدین می‌توانند از طریق آن نصب برنامه‌ها را کنترل کنند. نارتب نیز به عنوان تنها ارایه دهنده‌ تبلت کودک و نوجوان در ایران، از این قابلیت برخوردار است. والدین می‌توانند با استفاده از نارکِت در نارتب، بازی‌هایی متناسب با فرهنگ ایران را برای فرزند خود دانلود و نصب نمایند.

بازی‌هایی با چند بازیکن

بازی های تبلت بسیار زیادی تولید شده‌اند که قابلیت شرکت کردن چند بازیکن به طور همزمان وجود دارند. اگرچه این قابلیت بسیار خوب است، در عین حال ممکن است کودکان و به خصوص نوجوانان را در خطر قرار دهند. در حالت بازی چند نفره، کاربران می‌توانند با دیگر بازیکنان در سراسر دنیا بازی کنند. برخی از این بازی‌ها قابلیت ارسال متن و صوت به دیگر بازیکنان را دارند. در برخی موارد، بازیکنان نوجوان ممکن است سو استفاده و یا آزار جنسی به صورت آنلاین و از طریق دیگر بازیکنان را تجربه کنند. این اتفاق ممکن است زمانی رخ دهد که بازیکنان پس از انجام بازی رقابتی بسیار حساس و احساساتی هستند.

یادگیری زبان نامناسب

 گاهی اوقات بازیکنان ممکن است در معرض زبان نامناسب دیگر بازیکنان قرار بگیرند. برخی نوجوانان ممکن است در مواجهه با دیگر مخاطبین، بخصوص مخاطبین ناشناس، آزاد برخورد کرده و حتی اطلاعات شخصی‌شان را با آن‌ها در میان بگذارند. بازیکنانی وجود دارند که مشکلات بسیاری در رفتار و گفتارشان مشاهده می‌شود. باید به فرزند خود یاد بدهید که در مقابل چنین افرادی چگونه رفتار کنند. به فرزند خود بگویید که هر آنچه که بازیکنان در کلام به کار می‌برند مناسب و صحیح نیست . نباید آن جملات و کلمات را تکرار کنند. گزینه‌ “مسدود کردن” را به فرزندان خود بیاموزید تا به محض مواجه شدن با برخوردی نامناسب، ارتباط خود با آن فرد را مسدود کنند.

بازی‌های پرداختی

بسیاری از بازی های تبلت برای دانلود، رایگان هستند. برای داشتن دسترسی کامل به تمامی امکانات بسیاری دیگر از بازی‌ها نیز باید پرداخت درون شبکه‌ای انجام داد. برای مثال، برخی از بازی های تبلت چند مرحله‌ اول رایگان بوده و برای ادامه بازی، باید پرداخت درون شبکه انجام داد. برای وارد شدن به هر مرحله برخی از بازی‌ها، باید جداگانه یک پرداخت انجام داد. آن‌ها به قدری جذاب هستند که بسیاری از بازیکنان بدون هیچ تردیدی پول زیادی بابت آن پرداخت می‌کنند. والدین باید مطمئن شوند که رمز عبور تبلت را دارند تا بتوانند عملکرد فرزند خود را کنترل کنند. از طریق برنامه‌ “مدیریت تبلت” در نارتب، والدین می‌توانند دسترسی به این امکان را از فرزند خود سلب کنند. والدین باید به فرزندان خود بیاموزند که در مقابل چنین برنامه‌هایی، چگونه برخورد کنند.

به طور کلی، برای جلوگیری از بروز اتفاقات ذکر شده، باید در ابتدا اطمینان حاصل کنید که حساب کاربری فرزندتان خصوصی است. فرزندانتان را مجاب کنید که اطلاعات شخصی زیادی از خودشان در فضای مجازی و حساب‌های کاربری بازی های تبلت را بروز ندهند. عکس‌های شخصی ‌شان را با کسانی که شناخت ندارند، به اشتراک نگذارند. خیلی دوستانه آن‌ها را تشویق کنید تا در صورت بروز چنین مواردی، با شما مشکل را در میان بگذارند. مطمئن شوید که فرزندتان بهترین عکس‌العمل را در مقابل چنین اتفاقانی خواهد داشت و همه‌ این موارد به نحوه‌ آموزش شما بستگی دارد که فرزند خود را چگونه در مقابل فضای مجازی، بازی های تبلت و اینترنت، آموزش داده و تربیت می‌کنید. تنها در این صورت است که می‌توانید امنیت فرزند خود در مقابل چنین فضایی را تامین کنید.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص راهکارهایی برای افزایش امنیت کودکان و نوجوانان در فضای مجازی، به این مقاله مراجعه کنید.