والدین دیجیتالی

والدین دیجیتالی چیست؟

آموزش / مقالات / خانواده دیجیتال

والدین دیجیتالی اصطلاحی است که با همه‌گیر شدن تکنولوژی‌های جدید همه‌گیر شده است.

اینترنت درحال تحول است یا به بیان بهتر، دقیقه به دقیقه در حال تغییر است. «من نمی‌توانم این تحولات را دنبال کنم» ساده‌ترین جمله‌ایست که والدین می‌توانند بگویند!
اما پا به پای تکنولوژی حرکت کردن و شناسایی رفتار آنلاین فرزندان، بخشی از وظایف والدین در قرن حاضر است.

در مواجهه با تکنولوژی، سه نوع والدین دیجتیالی تعریف می‌شوند:

محدودکننده‌ها

محدودکننده‌ها ترجیح می‌دهند که کودکشان همیشه آفلاین باشد و تمام تلاششان را می‌کنند تا استفاده فرزندشان از موبایل و تبلت را محدود کنند. این والدین علاقه‌ای به جستجو در تکنولوژی و اینترنت ندارند. این‌ها در مورد تکنولوژی با فرزندشان صحبت نمی‌کنند و به فکر ارتقاء دانش دیجیتال او نیستند.

در نتیجه فرزندان این نوع والدین دانش، مهارت و اخلاق یک شهروند دیجیتال را ندارند. این کودکان در فضای مجازی مسئولیت‌پذیر نیستند و برای آنچه در اینترنت در اختیار دارند، آمادگی ندارند. رفتارهای پیچیده‌ای از قبیل تهدید اینترنتی، دسترسی به محتوای غیراخلاقی و گرومینگ ممکن است از آنان سر بزند.

آسان‌گیر

آسان‌گیرها نقطه مقابل محدودکننده‌ها هستند. در حالی که محدودکننده‌ها به سختی کودک خود را کنترل می‌کنند، آسان‌گیرها او را رها می‌کنند. آن‌ها به کودکان خود را در دنیای دیجیتال تنها می‌گذارند تا انتخاب‌های آنلاین خود را داشته باشند و آنان را ترک می‌کنند.

کودکانی که با این سبک تربیتی بزرگ می‌شوند تمایل به ارتباط با غریبه‌ها از طریق چت یا ایمیل دارند. همچنین مطالعات نشان می‌دهد که عدم کنترل کودکان در استفاده از وسایل تصویری دیجیتال مثل موبایل و تبلت با افسردگی نوجوانان و خودکشی ارتباط دارد.

مربیان دیجیتال

این والدین دیجیتالی اهمیت دنیای آنلاین را درک می‌کنند و تمام تلاش خود را می‌کنند تا فرزندشان را به یک شهروند دیجیتالی خوب تبدیل کنند. مربیان دیجیتال والدینی پیشرو هستند که نه تنها از همراهی کودک خود در دنیای آنلاین لذت می‌برند بلکه به طور فعال به آموزش مهارت‌های دیجیتال به او می‌پردازند. در اپلیکیشن‌ها و سایت‌ها تحقیق می‌کنند و قبل از اینکه فرزندشان از این امکانات استفاده کند، ملزومات حضور صحیح او را به او یاد می‌دهند. این والدین به جای ترس از فن‌آوری‌های دیجیتال، سعی می‌کنند تصمیمات آگاهانه می‌گیرند.

این روش کودکانی را می‌سازد که دغدغه‌های دیجیتالی دارند و از این رو احتمال کمتری دارد که با معضلات اینترنت مواجه شودند. آن‌ها نحوه رفتار درست در اینترنت را می‌دانند و یک شهروند دیجیتال خوب هستند.

والدین دیجیتالی خوب چه کسانی هستند؟

پدر یا مادر دیجیتالی یا والدین دیجیتالی کسی است که از یک یا چند برنامه و ابزار خاص برای محافظت از فرزندانش استفاده می‌کند.
او می‌داند که امروزه ابزارهای دیجیتال، بخش جدا نشدنی زندگی هستند اما از طرف دیگر نیز آگاه است که فضای دیجیتال حاوی اقیانوسی از اطلاعات است، اطلاعاتی که شاید معصومیت کودکش را هدف قرار دهد.
او به عنوان یک مهاجر دنیای دیجیتال، مانند یک دانش‌آموز به مطالعه و جستجو در دنیای دیجیتال می‌پردازد.

بنابراین اگر بخواهید مطمئن شوید فرزندتان در دنیای دیجیتال می‌تواند تصمیم بگیرد و رفتار درست را انجام دهد، سعی کنید یک مربی دیجیتالی خوب باشید.