کار با تبلت و تاثیر در سلامت روانی کودکان

آموزش / فرزندپروری / خانواده خوب دیجیتالی

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، تحولات بزرگی نیز در نحوه‌ زندگی بشر پدید آمده است. دیگر خبری از آن بازی‌ها و دور همی‌های دسته جمعی نیست و یا اینکه چنین شرایطی کمتر دیده می‌شود. در جمع‌ها می‌توان دید که هر فردی در حال کار با تبلت یا گوشی تلفن همراه مخصوص به خودش است ولی همه در کنار هم قرار گرفته‌اند. این فضای به وجود آمده را نمی‌توان تغییر داد. بی‌شک تکنولوژی در جهت رفع نیاز بشر ساخته شده است.

اگرچه همانند یک چاقوی دو لبه است ولی با کمی کنترل و آگاهی می‌توان مصرف بهینه داشت. بسته به کاربرد و شرایط، چاقو می‌تواند جان انسان را بگیرد و هم اینکه جان انسان را نجات دهد. شرایط و نحوه‌ استفاده است که کاربرد را تعیین می‌کند. با آموزش صحیح کار با تبلت و استفاده‌ درست از آن، به فرزند خود بیاموزید که از تکنولوژی به صحیح‌ترین روش، در جهت رسیدن به اهدافش استفاده کند.

کار با تبلت ها می‌تواند باعث ارتقا انگیزه، یادگیری، تغییر رفتاری و شناختی، بهبود عملکرد شناختی و توانمند سازی شود. در حقیقت کار با تبلت می‌تواند تاثیرات مثبت فراوانی در سلامت روانی کودکان داشته باشد. سلامت روان به مجموعه‌ای از فعالیت‌های متنوع و وسیع گفته می‌شود که به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم موجب ارتقاء سلامت و رفاه روانی و اجتماعی افراد می‌گردد. سلامت روانی بر اساس تعریف سازمان بهداشت جهانی (World Health Organization)، شامل آسایش ذهنی، احساس خودتوانمندی، خودمختاری، کفایت، درک هم بستگی بین نسلی و شناخت توانایی خود در محقق ساختن ظرفیت‌های عقلی و هیجانی خویش است.

کار با تبلت و شناخت توانایی در کودکان

در یک شرایط نرمال، توانایی و قابلیت‌های کودکان، یک دنیای بی‌انتهاست. کودکان به خوبی یاد می‌گیرند. والدین باید به هنگام کار با تبلت، به محتوایی که فرزندشان در معرض آن قرار می‌گیرد، توجه نشان دهند. آن‌ها باید بستر مناسب را فراهم کنند و فرزند خود را در مسیر صحیح یادگیری قرار دهند تا نتایج قابل قبولی نیز دریافت کنند. در چنین شرایطی است که کودکان توانایی‌های خود را نشان می‌دهند و به مرور سعی در بهبود آن‌ها خواهند داشت.

بهبود مهارت‌های حرکتی

مهارت‌های حرکتی به حرکات مربوط به عضلات، حرکات ریز مانند لب‌ها، انگشتان، مچ‌ها، زبان و انگشتان اطلاق می‌شود. بنابراین زمانی که یک کودک با تبلت یا هر گجت دیگری بازی می‌کند، انگشتان، مچ‌ها، چشم‌ها و ذهن درگیر می‌شوند. این یک تمرین بسیار مهم در افزایش سلامتی کودکان است. کار با تبلت باعث ایجاد هماهنگی در میان فعالیت‌های بدنی کودک می‌شود. بازی‌هایی مانند مسابقات اتوموبیلرانی نیاز شدید به تمرکز، هماهنگی چشم و دست‌ها دارند. کار با تبلت باعث می‌شود چنین هماهنگی‌هایی در مهارت‌های حرکتی در یک کودک و یا حتی نوجوان به سادگی ایجاد شوند.

افزایش مهارت‌های شناختی

مهارت‌های شناختی توانایی‌هایی هستند که اطلاعات را پردازش کرده، دلیل آورده، اطلاعات را به نحوی به هم مرتبط ساخته و به خاطر می‌سپارند. این مهارت‌ها مستقیما به حافظه و زبان مربوط می‌شوند. امروزه، با پیشرفت تکنولوژی و کار با تبلت ، مهارت‌های شناختی در کودکان نیز رو به افزایش است. تمام بازی‌هایی مانند پازل و حل جدول، نقاشی بر روی کاغذ و هزاران بازی دیگر که کودکان قبلا انجام می‌دادند، امروزه همه در وسایل الکترونیکی و تبلت ها وجود دارند.

همانند نرم‌افزارهای ارتباطی، بازی‌های ویدیویی، چالش‌های متفاوت و برنامه‌های تحصیلی متفاوت،بر روی وسایل مختلف نظیر تبلت، کامپیوتر، گوشی تلفن همراه و غیره نیز طراحی شده‌اند. چنین محصولاتی همیشه باعث افزایش مهارت‌های شناختی کودکان می‌شود. همچنین گجت‌های مدرن کمک می‌کنند تا مهارت‌‌های یادگیری کودکان نیز به سرعت افزایش پیدا کنند.

افزایش انگیزه‌ تحصیل

تکنولوژی ثابت کرده است برای تحصیل دانش‌آموزان نیز تاثیرات مثبت بسیار زیادی دارد. دانش‌آموزان می‌توانند از طریق کار با تبلت به اطلاعات و منابع بسیار مختلف و مفید آموزشی در اینترنت دسترسی داشته باشند. تکنولوژی با دسترسی داشتن به منابع انبوه برای هر موضوعی، همه چیز را بهتر کرده است. ارائه‌های بصری، ویدیوهای آموزشی، برنامه‌های ارتباطی، یادگیری‌های گام به گام و دنیایی از کتاب‌های الکترونیکی در اینترنت وجود دارند. بسیاری از منابع به نحوی هستند که کودکان و نوجوانان با مطالعه به صورت خود-خوان و خود-آموز، به راحتی می‌توانند مباحث مختلفی نظیر هنر، ادبیات، فلسفه و غیره را یاد بگیرند. بازی‌های آموزشی به کودکان کمک می‌کنند در تحصیلات خود علکرد بهتری داشته باشند.

افزایش مهارت‌های رقابتی

کودکان و نوجوانان عاشق بازی‌های آنلاین هستند. بازی‌هایی طراحی شده‌اند که باید به صورت آنلاین و گروهی آن‌ها را انجام داد. زمانی که کودکان و نوجوانان با دوستان خود و یا سایر بازیکنان در سراسر دنیا بازی می‌کنند، احساس رقابت در آن‌ها برانگیخته می‌شود. به هنگام کار با تبلت و انجام بازی‌های رقابتی، باعث می‌شود تا بتوانند حس رقابت خود را در محیط‌های رقابتی کنترل کنند.

کودک و تفریح

کار با تبلت ها و سایر گجت‌ها نه تنها برای کودکان و نوجوانان سرگرم کننده هستند، بلکه برای بزرگسالان نیز وسایل خوبی برای تفریح و سرگرمی محسوب می‌شوند. همه از بازی کردن بازی‌های پازل، مسابقه‌های اتومبیلرانی، تیراندازی، جورچین، خانه سازی و بسیاری از بازی‌های دیگر لذت می‌برند. کودکان و نوجوانان از طریق این بازی‌ها به صورت غیر مستقیم به رابطه‌ علت و معلول، عمل و عکس العمل پی می‌برند. وسایل الکترونیکی نظیر تبلت ها، یادگیری بسیار بیشتری نسبت به کتاب‌ها و متد‌های قدیمی برای کاربران به ارمغان آورده‌اند.

کار با تبلت و افزایش سلامت روانی در کودکان

هانطور که اشاره شد، تکنولوژی یک شمشیر دو لبه است. اگر درست استفاده نشود، می‌تواند تاثیرات بسیار مخربی بر جای بگذارد. دنیایی از نرم افزارها برای اهداف گوناگونی ارائه شده‌اند تا زندگی روزمره‌ مردم را بهتر و آسان‌تر کنند. بسیاری از این نرم‌افزارها ارائه شده‌اند تا به مردم کمک کنند تا مدیریت سلامتی خود را بر عهده بگیرند. برای مثال، برنامه‌هایی طراحی شده‌اند تا افسردگی را بر طرف سازند. این نرم‌افزارها به این صورت هستند که حال و هوای افراد را عوض کرده، آن‌ها را فعال‌تر کرده و مجبور می‌کنند تا بر مشکلاتشان فایق آیند. بسیاری از بازی‌ها به منظور درمان ساخته شده‌اند. زیرا که جنبه‌ سرگرمی داشته و فرد را با درگیر کردن  با مراحل مختلف یک بازی، آنچنان از دنیای پیرامونش بیرون می‌کشند که فرد مشکلاتش را فراموش کرده و کم کم چیزی را جز غم و غصه خوردن برای سرگرم کردن خودش انتخاب می‌کند.

برنامه‌هایی در جهت افزایش تمرکز طراحی شده‌اند. امروزه تمرکزِ بالا، یکی از دغدغه‌های افراد مختلف به شمار می‌آید. در اطراف هزاران موضوع وجود دارند که باعث ایجاد حواس پرتی می‌شوند و به سختی می‌توان تمرکز کرد. امروزه شبکه‌های اجتماعی و بسیاری از برنامه‌های دیگر هستند که در پرت شدن حواس افراد، نقش به سزایی دارند. بسیاری از برنامه نویسان در این میان بر آن شده‌اند تا برنامه‌هایی طراحی کنند که با استفاده از آن‌ها قدرت تمرکز بالا رفته و افراد عملکرد بهتری داشته باشند. حتی بازی‌هایی طراحی شده‌اند که برای افزایش تمرکز بر روی مطالعات درسی نوجوانان بسیار کاربردی هستند.

کار با تبلت و افزایش انگیزه در یادگیری کودکان

تبلت ها وسایل بسیار جذابی هستند که همه را با توجه به علایقشان، به راحتی سرگرم می‌کنند. اگر بر روی تبلت بازی‌ها و برنامه‌های مفید و جذاب نصب کنید، کودکان و نوجوانان را به این دستگاه بسیار علاقه‌مند کرده و می‌توانید آن‌ها را به سمت یادگیری مفید سوق دهید. اگر برنامه‌ها برای کودکان قابل توجه باشند، آن‌ها اشتیاق زیادی از خود برای یادگیری نشان داده و انگیزه در آن‌ها افزایش خواهد یافت. در مدارس نیز با استفاده از تبلت ها می‌توان دانش‌آموزان را به راحتی به یادگیری تشویق کرد. اگر زمینه برای یادگیری جالب و دلخواه باید، بی‌شک انگیزه‌ یادگیری نیز به وجود خواهد آمد.