کتاب دیجیتالی

چرا باید کودکان را به سمت کتاب دیجیتالی سوق دهیم؟

آموزش / مقالات / محتوای دیجیتال

کتاب دیجیتالی جذاب‌تر است

محققان می‌گویند کتاب‌های دیجیتالی توجه کودکان را بیشتر از کتاب‌های سنتی به سوی خود جلب می‌کند. کودکان به کتابی که در تبلت یا موبایل می‌بینند دقیق‌تر نگاه می‌کنند. به این شکل آن‌ها با فرآیند خواندن تعامل بیشتری دارند.
بر اساس مشاهده رفتار کودکان در تحقیقی تحت عنوان « تفاوت زبانی و رفتاری والدین با کودکان، هنگام مطالعه کتاب چاپی و کتاب دیجیتالی »، محققان این نتیجه به دست آمد. کتاب‌های دیجیتالی بیشتر از نمونه‌های چاپی آن توجه کودکان را جلب می‌کند.
به خاطر جذابیتی که در رسانه‌های تصویری دیجیتال وجود دارد، کودکان به کتاب‌های دیجیتالی‌ دقیق‌تر نگاه می‌کنند. آن‌ها با فرآیند خواندن تعامل بیشتری دارند، خودشان صفحات کتاب را ورق می‌زنند. به این ترتیب در مورد مطلبی که می‌بینند بیشتر اظهار نظر می‌کنند و حس بهتری از مطالعه کردن دارند.

همان طور که انتظار می‌رود، توجه و تمرکز بیشتر به فرآیند مطالعه، کمک بسیار شایانی به یادگیری می‌کند.
وقتی از این کودکان در مورد کتابی که مشاهده کرده‌اند سوال می‌شود و برای مثال از آن‌ها می‌پرسند که آیا اسم حیوان جدیدی که الان یاد گرفته‌اند را می‌توانند به خاطر بیاورند، آن دسته از کودکانی که با کتاب دیجیتالی سر و کار داشتند، پاسخ بهتر و دقیق‌تری به این پرسش می‌دادند.

کتاب دیجیتالی تجربه‌ای فراموش نشدنی است

نکته کلیدی در توفیق وسایل تصویری دیجیتال این است که کودکان و نوجوانان آموزش‌هایی که توسط ابزار مورد علاقه‌شان انجام می‌شود (مانند تبلت) را بهتر می‌آموزند و به خاطر می‌سپارند. در واقع، آموزشی که همراه با لذت باشد فراموش‌شدنی نیست. این مسئله در مورد آموزش و یادگیری در سنین بالاتر نیز صدق می‌کند.

این ‌روزها که با گسترش فن‌آوری‌های جدید و به بازار آمدن ابزار دیجیتالی امکان تجربه و مشاهده اغلب پدیده‌های طبیعی، فیزیکی و شیمیایی بدون صرف هزینه‌های گزاف، امکان‌پذیر شده است.
کودک امروز به انبوهی از امکانات و اطلاعات در دنیای دیجیتال دسترسی دارند. هر چند برای بهره بردن از این امکانات بی‌شمار، والدین مجبورند، خود دانش‌آموز دنیای دیجیتال باشند.