قلدری آنلاین

قلدری آنلاین چیست؟

آموزش / امنیت آنلاین

قلدری آنلاین به هر عملی در فضای مجازی گفته می‌شود که عمداً موجب آزار، تحقیر، ارعاب و تهدید دیگران شود. کودکان ممکن است در اینترنت با افراد زیادی ملاقات کنند که همین عمل احتمال قلدری به صورت آنلاین را بالا می‌برد.

قلدری آنلاین چگونه اتفاق می‌افتد؟

قلدری آنلاین ممکن است از طریق پیامک، پیام متنی، اپلیکیشن‌ها، بازی‌ها، فروم‌ها یا شبکه‌های اجتماعی اتفاق بیافتد.

قلدری آنلاین شامل ارسال و اشتراک‌گذاری محتوای غیراخلاقی، صدمه‌زننده و آزار دهنده در مورد شخصی دیگر است. این کار می‌تواند شامل به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی یا خصوصی در مورد شخص دیگری باشد که باعث خجالت و تحقیر او شود. بعضی از این رفتارها ممکن است به رفتارهای غیرقانونی و مجرمانه تبدیل شود.

در چه مکان‌هایی قلدری آنلاین شایع‌تر است؟

 شبکه‌های اجتماعی، مثل فیسبوک، توئیتر و اسنپ‌چت
 پیامک و پیام‌های متنی که در پیام‌رسان‌ها رد و بدل می‌شود
 پیام‌های مستقیم از طریق اپلیکیشن‌ها و بازی‌های آنلاین
 ای‌میل

قوانین و راه‌حل

اگر چه تمام کشورها از جمله ایران دارای قوانینی هستند که رفتارهای مجرمانه قلدری آنلاین را تحت پوشش قرار می‌دهد، اما این قوانین در بسیاری از موارد کافی نیستند. در بسیاری از موارد فردی که قلدری آنلاین را انجام می‌دهد مشخص نیست و قانون نمی‌تواند به راحتی آن را مورد پیگرد قرار دهد. در مواردی اگر این قلدری فراگیر شد، ممکن است به دیگران تسری پیدا کند و یک نفر مورد قلدری آنلاین افراد بسیار زیادی قرار گیرد. از نمونه‌های این قلدری می‌توان به حمله کاربران به صفحه‌های اینستاگرام افراد معروف اشاره کرد. این نوع حمله‌ها گاه چنان وسیع می‌شوند که قانون توانایی مقابله با آنان را ندارد.

بهترین راه حل برای مقابله با این موضوع آماده کردن کودکان برای مواجه با این تهدیدها و آموزش سواد دیجیتالی است. والدین باید نحوه رفتار کودک در فضا را به او آموزش دهند و قبل از دسترسی فرزندشان به ابزار دیجیتال آنلاین، او را از نحوه حضور سالم و همچنین خطرات این فضاها آگاه کنند.

یکی از وسایلی که به والدین کمک می‌کند تا فرزندانشان را به طور کنترل شده با این فضاها آشنا کنند تبلت‌های مدیریت توسط والدین است. تبلت نارتب، یکی از محصولاتی است که به والدین اجازه می‌دهد فعالیت فرزندشان در فضای مجازی را به اقتضای سن و آگاهی‌هایشان تنظیم و مدیریت کنند.

در کل

 معمولاً در فضاهایی مثل شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های گیم رخ می‌دهد.
 ممکن است شامل پیام‌های متنی نامناسب، ایمیل‌های تهدیدآمیز، استفاده از عکس‌های شخصی افراد، ارسال محتوای نامناسب در شبکه‌های مجازی یا استهزاء و تحقیر فرد با ساخت یک اکانت قلابی از او باشد.
 می‌تواند از قلدری فیزیکی بدتر باشد و در هر لحظه از شبانه‌روز رخ دهد.
• ممکن است موجب کاهش اعتماد به نفس، انزوا و در برخی از موارد منجر به خودکشی قربانی ‌شود.
 والدین می‌توانند از ابزار مدیریت تبلت موجود در تبلت‌های نارتب برای مدیریت رفتار فرزندشان در فضای مجازی استفاده کنند.