در فضای آنلاین، کودکانتان با چه کسی ملاقات می‌کنند؟

آموزش / امنیت آنلاین

دنیای دیجیتال با وجود نرم‌افزارهای پیام‌رسان و شبکه‌های اجتماعی یک راه فوق‌العاده برای نوجوانان برای برقراری ارتباط با خانواده و دوستان هستند اما وقتی فرزند شما با آزار و اذیت آنلاین مواجه می‌شود یا اینکه مورد تماس یک فرد غریبه قرار می‌گیرد، چه کار باید بکند؟

۴ نوع ارتباط منفی که نوجوانان ممکن است در فضای آنلاین تجربه کنند و راه‌هایی مقابله با آن‌ها:

قلدری آنلاین

قلدری آنلاین می‌تواند به اندازه قلدری در دنیای واقعی آسیب‌زننده باشد؛ از کامنت‌های نیشدار و زننده در رسانه‌های اجتماعی گرفته تا آزار و اذیت در طول بازی آنلاین.
بعضی نوجوانان هم ممکن است خودشان دیگران را مورد آزار و اذیت آنلاین قرار دهند در حالی که تبعات شرایط بدی که ایجاد کرده‌اند را نمی‌دانند.

گرومینگ

وقتی که فردی به طور آنلاین با کودک یا نوجوانی به نیت سو استفاده جنسی ارتباط برقرار می‌کند گرومینگ اتفاق می‌افتد.
کودکان و نوجوانان اغلب صداقت دارند و به طرف مقابل اعتماد می‌کنند. پس مهم است که گرومینگ را بشناسید و بدانید زمانی که فرزندتان در شبکه‌های اجتماعی و نرم‌افزارهای پیام‌رسان در چنین شرایطی قرار گرفت چه کار کنید.

چت سکسی

فرزند شما ممکن است سلفی‌های زیادی در دنیای دیجیتال یا فضای آنلاین بگیرد، اما چه اتفاقی می‌افتد اگر عکس‌ها و ویدیوها با پوشش نامناسب را دریافت یا ارسال کند؟
بسیاری از نوجوانان نمی‌دانند تبعات چت سکسی چقدر خطرناک است و ممکن است عکس‌های به دست آمده توسط افراد برای آزار و اذیت و اخاذی مورد استفاده قرار بگیرد.

جمع‌آوری اطلاعات شخصی

فرزند شما ممکن است دوست داشته باشد که اطلاعات شخصی‌اش را به طور آنلاین فاش کند، این باعث می‌شود که افراد در دنیای دیجیتال و فضای آنلاین بتوانند اطلاعات آن‌ها را دنبال کنند، بدزدند یا با نام او مرتکب جرم شوند.

چه باید کرد؟

•  با فرزندتان در مورد انواع ارتباطات منفی آنلاین که ممکن است آن‌ها و دوستانشان با آن مواجه شوند صحبت کنید. موضوعات دشواری مانند آزار و اذیت آنلاین یا چت سکسی را از قلم نیاندازید.

•  به او گوشزد کنید که اطلاعات شخصی مثل نام، آدرس و نام مدرسه خود را با افراد غریبه در فضاهای آنلاین عمومی و دنیای دیجیتال در میان نگذارند.

•  او را نصیحت کنید تا به هیچ پیام نگران‌کننده‌ای پاسخ ندهند و اطمینان دهید که در این گونه موارد شما هستید که تحت هر شرایطی و بدون تنبیه آماده مشورت دادن و کمک کردن به او هستید.

•  در مورد هر پیام ناخواسته‌ای اقدام مستقیم و قانونی انجام بدهید.
از پیام رسیده، به عنوان مدرک عکس بگیرید و به مدرسه یا ارائه‌دهنده خدمات پیام‌رسان اجتماعی اطلاع دهید. در صورت آزار و اذیت آنلاین یا گرومینگ به پلیس فتا اطلاع دهید.

•  تنظیمات حریم خصوصی را در امنیت بالا نگه دارید و از ابزار کنترل والدین مثل تبلت‌های مخصوص کودک و نوجوان استفاده کنید.